hangisi daha kırıcı?

Otobüste gidiyorsunuz, bir adam üst taraftaki tutacaklardan tutmuş, dirseği gözünüzün önüne geliyor. Hem bakış açınızı rahat edecek düzeyde kapatıyor hem de olası bir fren durumunda muhtemelen suratınıza geçirecek. Şimdi, bu durumda sözlü bir uyarı mı yoksa rahatsız olduğunuzu belli edecek şekilde kolu hafifçe ittirmek mi daha kırıcı olur karşı taraf açısından? Hangisini tercih edersiniz? Dokunmak kabalık mı?

direkt söylerim söyledim de :)

  • esin  (26.05.16 12:35:50)
rahatsız olduğunuzu belli edecek şekilde kolu hafifçe ittirmek daha kırıcı.

kişi o sırada dalgın ya da farkında olmadan o şekilde duruyor olabilir. kibarca söylemek daha medenicedir diye düşünüyorum.
  • eeb  (26.05.16 12:35:53)
Herhangi bir uyarıda bulunmadan direk fiziksel temas ile uyarman yanlış anlaşılabilir, belki farkında değil, dalgın olabilir. Sesle kibarca uyarmak en güzeli.
"Beyefendi kolunuz yüzüme çarpacak, dikkatli olursanız sevinirim."

  • battal gemalmaz  (26.05.16 12:37:17)
Dokunmak, ittirmek kaba kacabilir. Sozlu ifade etmeli.

  • stavro  (26.05.16 12:50:28)
en güzeli ve en az kırıcı olanı nedir biliyor musunuz? o dirseği yanlışlıkla olmuş gibi ama bilerek yüzünüze hafifçe çarptırmaktır. yani en ufak frende suratınızı o dirseğe çarpıyor gibi yapın, iyice gömçürtmeyin tabii. adam kolunu çekecek, bir de özür dileyecektir.

mesela bazen ben koltukta otururken ayakta duran bir kadının omzunda asılı olan çantası kucağıma geliyor. cebimden telefon çıkarıyor gibi yaparken çantaya "çarpıyorum". hemen düzeltiyor. "şu çantanızı kucağımdan alır mısınız"dan daha az kırıcı oluyor bence.

yani dokunmak, ittirmek. ama bilerek değil, yanlışlıkla.
  • kibritsuyu  (26.05.16 12:59:00 ~ 12:59:22)