börek içine ıspanak iç harcı nasıl hazırlanıyor?

internette her sayfada değişik bir şey yazıyor. anne yapımı klasik ıspanak harcından istiyorum.

soğanı kavur, domatesli olsun istiyorsan domatesini koy kavur,(sulandırabilir ama onu söyleyeyim) baharatlarını koy tuz acı biber kara biber olarak. sonra ıspanakları koy, biraz öldür. bu kadar.

  • interview with the vampire  (26.05.16 10:38:11)
peynir ya da taze lor ile karıştırın.

  • holy diver  (26.05.16 10:51:53)
benim annem pişiriyor o yüzden bence klasik anne tarifinde pişmeli :))

  • interview with the vampire  (26.05.16 10:53:49)
ilk soğan sonra kıyma en son hafif ıspanak ölmeli sonra puff

  • suwat  (26.05.16 11:03:25)
soğanla biraz kavurursan lezzeti daha güzel olur yufkanın içinde çiğsi çiğsi kalmaz. biraz kaşar loru katarsan da daha daha güzel olur.

  • kakao  (26.05.16 11:07:10)
soğan kavrulur, üstüne ıspanaklar eklenip biraz öldürülür. tam pişmemeli zaten fırında pişecek. üzerine karabiber ve pul biber eklenir. biraz soğuyunca isteğe göre peynir eklenir.

  • vecihi ile fikret  (26.05.16 11:13:41)
Pişirmeyin bence. Zaten fırına giriyor o, sebzeyi öldürüyorsunuz.

Ispanak güzelce yıkanıp doğranır. Karabiber, kırmızıbiber ve tuz konularak ayrı bir yerde tutulur. Başka bir kap içerisinde de 4 yumurta, 1 su bardağı zeytinyağı, 2 su bardağı süt karıştırılıp hazırlanır. Yufkaları dizip önce sütlü karışımdan kaşıkla alıp üzerinde gezdirip hamuru ıslatıyor sonra ıspanaklı harcı koyuyoruz biz. Peynir olarak da lor peyniri güzel bir tercih. En son katın üstünü de bu sütlü karışımla ıslatıyoruz. Yumuşacık oluyor. Annemin efsane tarifidir bu. Ben de yaptım birçok defa, inanılmaz beğenildi. Tavsiye ederim.
  • chitosan  (26.05.16 11:18:55)
soğan kavrulur, çok az kırmızı toz biber ve üzerine ıspanaklar, çok pişirilmez yemeklik gibi, üzerine beyaz peynir (isteğe bağlı). anne yapımı gibi istersen her kat yufkayı süt&sıvı yağ karışımıyla ıslatman, en üste de süt&sıvı yağ&yumurta üçlemesinden dökmen de lazım ek olarak. afiyet olsun, susam ya da çörek otunu unutma en üste ;)

  • ruz  (26.05.16 13:48:44)
@chitosan bu tarifi yaptım bugün, börek üzeri karışımdan dolayı omlet gibi oldu. o kadar yumurta fazla geliyor, not düşeyim.

  • pinkpeony  (13.04.17 18:14:56)