Doktor var mı ? tiroid değeri sorucam

t3 3.09
t4 1.3
TSH 5.15 çıktı

çok az hipotiroid var dedi ve tedaviye gerek olmadığını söyledi ama vücudumdaki olumsuzluklar tersini söylüyor. cuma bir doktora daha gidicem ama bu değerler ışığında doktorun dediği ne kadar doğru?

kadınsanız ultrasonla baktırın ve antikor testleri yaptırın. muhtemelen yine tedavi vermezler ama en azından vucudunuzda nasıl hasarlara yol acacagını bilip ona göre önlem alırsınız. benim de tahliller benzer bana da vermemişti ilaç.

  • galandar kostumu  (25.05.16 18:17:05 ~ 18:17:20)
Tedavi için TSH'ın 9-10'a kadar yolu var.

  • Lim5  (25.05.16 18:53:53)
iyi güzel de ben niye hep yorgunum uyukluyorum o zaman? spor yapamıyorum? boğazımda yutkunurken bir şeyin hissi var?

  • rhollor  (25.05.16 18:56:04)
@lim5 hocam 9-10 da cok degil mi yahu? biraz da dktordan doktora degisiyor sanırım mesela tiroit 6 civarı olup da en dusuk dozda hap baslatan doktor da olmustu(arkadasıma)

  • galandar kostumu  (25.05.16 19:13:36)
Başka sebebi de olabilir. 3 ay sonra tekrar ettirin. O zaman gittiğinizde antikor bakılmasını isteyin.

@galandar kostumu Hastadan hastaya değişiyor. Çocuk, yaşlı, Hashimoto'lu, gebelik isteyen vs.

Subklinik Hipotiroidi Tedavisinde TEMD Önerisi

• Tedavi kararı verilmeden önce tiroid fonksiyon bozukluğunun kalıcı olduğuna
karar verilmelidir. Tedaviye karar verirken, hastanın yaşı ve komorbiditeler
dikkate alınmalıdır.
• Tedavi :
TSH > 10 mIU/L ve T3-T4 normal olan tüm vakalar tedavi edilmelidir.
TSH 4-10 mIU/L ve T3-T4 normal olan vakalarda aşağıdaki faktörlerin
birinin varlığında tedavi edilmelidir:
*Guatr varlığı
*Gebeler, ovulatuar disfonksiyonu, infertilitesi olan hastalar
*Tiroid antikorları (Anti TPO ve/veya Anti Tg) pozitifliği olan hastalar
*TSH değeri giderek artan hastalar
*TSH değeri iki kez 8 mIU/L bulunmuş olan hastalar
*Bipolar duygu durum bozukluğu olan hastalar
  • Lim5  (25.05.16 19:28:59)