Excell Sorusu

Sevgili romalılar,

Örnek bi tablo yaptım şimdilik. Bu tablonun üzerinde anlatacağım.
--

Pasta dilimi oluşturdum. Pasta dilimi için verileri seçtim. Seçtiğim verilerden sonra bana gerekli olan kısım yüzdelik payları idi. Hallettim. Aşağıda ekran görüntüsü mevcut, hepsinin yüzdesini buldum.

hizliresim.com

Gelgelelim esas meseleye. Misal karışık kebap için %15,198 bulmuşum. Ve ben bu %15,198'i örneğin C8 hücresinde bulunan bir sayı ile çarpıp F7 hücresine yazdırmak (orada formülü yazmak) istiyorum. Ancak sorun şu ki pasta diliminde oluşan veriyi excell'in formülüne entegre edemiyorum.

Şunu diyebilirsiniz. Demeyin diye söyleyeyim peşinen. Evet yüzdelikleri buldun ve bulduğun yüzdelikleri manuel olarak bir hücreye yaz ve formülü öyle işle. Hayır yapamam çünkü girdi miktarı çok ve değişen veriler sonrasında tek tek manuel girmem gerekiyor. Olmaz.

Umarım açıklayıcı anlatabildim ama var mı bir çözüm beybiler.

Teşekkürler.

Grafikte veri oluşmaz, grafik verileri görsel olarak farklı bir şekilde ifade edilmesidir.

Yani %15,198 aslında senin verin içinde vardır. Oradan alıp istediğin formüle entegre edersin.
  • cakabo  (24.05.16 13:34:13)
@cakabo: sanırım şunu demek istedin bana. pasta diliminde oluşan veri, sayısal bir şey değil görsel bir şeydir. ve bu yüzden bu bunu sağa sola bir yere alamazsın? doğru mu anladım hocam?

  • mrtkbl  (24.05.16 13:37:20)
Pek değil :)
Pasta diliminde oluşan veri aslında arka plandaki tabloda mevcuttur.
Yani grafikten veri alamazsın ama o veri zaten tabloda bulunduğu için oradan alabilirsin.
  • cakabo  (24.05.16 13:39:02)