Hangi evi almalı? (istanbul)

Emlak konusuyla ilgili hiçbir bilgim yok. Bilgisi olan varsa tavsiye rica edeceğim, emlakçıların oyununa gelmek istemiyorum:)

Beşiktaş abbasağa'da, 430 bin tl'ye 1+1, 55 m2, 2000 tl kira getirili, 15 senelik apartman (içi yeni yapılmış, özel tasarımlı),
VS
Ortabayır'da (kanyon'a 5-6dk), 400 bin tl'ye, 2+1, 80 m2, 1500 tl kira getirili, sıfır apartman.

Yatırım amaçlı düşünürsek hangisi daha mantıklıdır?

Teşekkürler.

Ikincisi
Sen evlenceksin bi de onda yasarsiniz once

  • la noix  (22.05.16 23:42:42)
0rtabayır dediğiniz yer Gültepe olmuyor mu? Bence Beşiktaş.

  • fever  (22.05.16 23:46:58)
La noix, içinde yaşamayacağımız büyük ihtimal, kirasından yararlanacağız:p

Fever, işte kanyon, metrocity arkaları, tam bilmiyorum, muhit olarak beşiktaş ile karşılaştırılamaz ama emlakçı buralar hep değerlenecek, kentsel dönüşüme girecek dedi. Bir 5-6 sene var değerlenmesi için de..
  • peggy  (22.05.16 23:51:09)
Ikiside kotu secenek.

Kira donus sureleri kotu,besiktas lokasyon iyi ama binalar yerlerde,ogrenci musterin var.cogu duyurudan.

Otekide gultepe iste.

Farkli semtlerden kira donus surelerini dusurebilirsin.ayni paraya iki ev alip riski dusururaun vs.
  • duptıs  (22.05.16 23:52:19)
yani yanlis mi dusunuyorum bilmem ama madem kentsel donusume girecek apartmanin sifir olmasinin cok bi anlami yok sanki? nispeten uygun bi evi alip kentsel donusumden faydalanmak daha kàrli olmaz mi? sadece aklima gelen bi fikir tabi piyasayi bilmem emlak isinden anlamam.

  • in vino veritas  (22.05.16 23:58:09 ~ 23:58:41)
Hala kentsel donusume inanan mi kaldi? Burda son yapilan evlerin yarisi bile satilmadi da

  • la noix  (22.05.16 23:59:21)
sadece kar amaçlı bakıyorsanız yurt dışında bakın.

  • kurnaz  (23.05.16 00:02:40)
Duptıs, iki ev alma seçeneği aklıma gelmemişti açıkçası ama fiyatlar da çok uçuk. Merkezi yerlerden çok uzaklaşmayalım diyorum, bunlar da bulabildiğimiz en uygun evler. Millet nasıl takır takır ev alıyor şaşırıyorum.

In vino, o bölgedeki evlerin kentsel dönüşüme gireceği de kesin değil, emlakçı girecek diyor ama güvenemiyorum. Biraz şans işi sanırım. Eski evlerin kiraları 1000tl falan, çok düşük.

Bayağı zormuş bu işler.
  • peggy  (23.05.16 00:06:34)
hmm peki acaba eskiyi daha uyguna alip icini yeniletmek kâra gecirir mi?

  • in vino veritas  (23.05.16 00:09:44)
In vino, sanmıyorum çünkü insanlar sıfır evi tercih edecektir her şekilde.

  • peggy  (23.05.16 00:15:51)
Beşiktaş'ta bir ev hiç bir zaman boş kalmaz ve kiraları her zaman yüksek olur.

  • fever  (23.05.16 00:17:53)
Oncelikle senin emlakci buyuk yalanci,benden bile fazla.gultepe dedigin yer vahsi hayatin tam ortasi,kentsel gelecek yere sifir binayi besyilligina yapmaz adam,oyle biri yok gultepede.arkadaslarda bahsetmis zaten.kisaca alacagin ev o ev.o kadar.yani alma.

Baska yerlerde evler cok mu satiliyor.evet bazi yerlerde cok satildigi dogru ama bu bazi gitgide azaliyor.spesifik gelismeler oluyor.misal yeni havaalani acilinca yaklasik 50000 kisi onun cevresinden ev alacak.bu cevrelerin bir kismi yesilkoy olacak ileride bir kismi sefakoy olacak.az cok tahmin ediliyor ama burasi istanbul ne olacagi belli olmaz.

Besiktas icin kiraya hemen verilir,musterisiz kalmaz denmis ama besiktasta binalar nuh nebiden kalma,problemi bitmeyen,cogunda iskan problemleri olan,itsi bitsi petite bikini,inisi dinisi.iki herkeslerden ozur dileyerek ogrenci musteri ecin icine eder.cok kibar soyledim ama boyle.oyle musteriyede besiktastaki gibi evsahipleri cikiyor.duzgununu gormedim.kisaca bu da sen degilsin.

Sana ne uyar,az bucuk tanidigin mahallen falan vardir,o paraya ikinci sokaginda dukkan olur,kuafore verirsin kiraya olur yani.gidersin 150 den 170 den 2-3 tane studyo alirsin.kira donusumlerin daha hizli olur.bana gore 200 ay delilik ama ulkenin durumuda bu.

Paran canliysa butun emlakcilari gez.kelepir yer ariyorum param pesin,duserse haber verin de.dusuncede incele bak yaptir ekspertizini 500 lira verip al gitsin.
  • duptıs  (23.05.16 00:40:51)
kira getirsin diye 400k'yı gözden çıkarıyosanız kiralamak için işyeri kovalayın. ya da kamyon iş makinesi alın çalıştırın. ha illa ikisinden biri olcak diyosan 430'u imkanı yok 1+1e basmazdım. evin kendisi zaten küçük bi de 2k kira getiriyor. o ev en az 3.5 4 bırakıcak ki sana bi halta yarasın vergisi var uzun vadede bakımı var. bence kötü yere basıyosunuz parayı yatırım amaçlı.

  • KidLazer  (23.05.16 00:58:35)
Millet takır takır yemeden içmeden bir ömür onu ödeyerek alıyor evi.

Ya da babadan nineden kalma miraslarla...

İstanbulda kira getirisi yüksek ama;

ilk ev 1+1 ve profil öğrenci.

ikinci ev ortabayır'da. allah ın krolarının olduğu yer.

emlakçılara hala inanıyor musun :)

iki ev alırdım uzak lokasyonlardan. boş yer kalmıyor ev güzelse inan. kiraya veriliyor bir şekilde.

ya da Eskişehir den falan alırdım ki yıl sonunda nasipse alacağım :) fikirleri değerlendir derim. ayrıca bir büyüğe danışmakta fayda var. çevreyi ve piyasayı, ekonomiyi bilen birine ;)
  • mza  (23.05.16 08:44:34)
bir insan bir eve neden 400 bin lira gömer hiç anlamayacağım için yorum yapmak istemiyorum.
ama yine de ben bu kadar parayı eve gömecek olsam rezidans bakardım.

  • hakim oynayin dedi  (23.05.16 08:46:54 ~ 08:51:13)
Detaylı cevaplar için çok teşekkürler, dediklerinizi araştıracağım, biraz daha ufkum açıldı:)

  • peggy  (23.05.16 11:50:08)
merakımdan soruyorum bi eve 400-450 bin lira vermek yerine o parayı bankaya yatırıp faizini yeseniz daha karlı ( şapkalı a ) olmuyor mu ?

  • Nox  (23.05.16 11:56:43)
Nox, zaten elimizde satılacak olan bir evimiz var (başka bir şehirde), üzerine biraz daha koyup istanbul'dan ev almak istiyoruz.

Yeni alacağımız evi kiraya verip, oranın kirasıyla (üzerine 200-300 ekleyerek), şu anki beşiktaş'taki evimizde oturmaya devam edeceğiz, amaç bu.
Şu an kiracısı olduğumuz evi alamıyoruz çünkü fiyatı 1 milyon tl'yi geçiyor:)

Ayrıca evden çıkarılma gibi acil durumlar için başımızı sokabileceğimiz bir evimiz de olsun istiyoruz.
  • peggy  (23.05.16 12:07:50 ~ 12:12:30)
Sonucu paylaşayım dedim: Ortabayır'da, tam metrocity'nin arkasında 400 olan ev 360'a indi, onu aldık. İnşallah iyi yapmışızdır.

  • peggy  (20.06.16 17:26:09)
hayırlı olsun peggy, umarım çok mutlu olursun ve geri dönüşü sağlam olur.

  • hakim oynayin dedi  (20.06.16 17:27:53)
hayırlı olsun, en kötü ihtimalle aynı fiyata satarsın o bölgede. zarar edeceğini sanmam. iyi günlerde otur.

  • fever  (20.06.16 17:31:51)
Çok teşekkürler ve size de mutluluklar efendim:) Bütün paramızı kullandığımızdan tek şansımız vardı, en son yeter bu çile deyip aldık, umarım iyi bir şekilde değerlendirmişizdir.

  • peggy  (20.06.16 17:32:27)