kuryeye 5 tl bahşiş?

ankara'da feci yağmur var. 30 tl'lik sipariş. yaklaşık 2-3 km. ama trafik vs yol uzar.

arkadaşım manyak mısın dedi de başka bozuk yok. siz kuryeye yüzde kaç bahşiş veriyorsunuz? 5 tl versem bu seferlik herhalde kötü olmaz?

olm bu yağmur işi çok bozuyor yaee.

danke.

amaan neyse 5 tl vereyim bir dahakine vermem. problem solved. yine de sorum geçerli, siz %10'culardan mısınız? mevsim şartlarına göre değişiyor mu oran?

Vermiyorum. Maaş alıyor zaten banane bir de ben neden para vereyim.

  • utkumon  (22.05.16 12:08:58)
ben de hiç vermiyorum. 1-2 lira para üstü olunca kalsın diyorum en fazla.

  • ontheroad  (22.05.16 12:15:50)
Yeterli 5 tl. Vermek zorunda değilsiniz. Niye veriyorsun manyakmısınız diyenleride yok sayın.

  • ihanet kac kisilik  (22.05.16 12:18:46)
Kurye hiç bahşiş vermek aklima gelmedi şimdiye kadar

  • all girls dream  (22.05.16 12:19:07)
valla yağmur çamur içinde yaşlı bir amca getirdi, verdim ben de baya sevindi. kısmetiymiş. az bir meblağ ama asgari ücret ile çalışıyorsa günde 3 kişi verse o günkü yemeği çıkar.

  • passion rules the game  (22.05.16 12:19:19 ~ 12:19:42)
varsa verin ya, asgari ücret alıyo insanlar ki onun 300 lirasını işverene elden geri verdiklerini biliyorum.

  • sane ego  (22.05.16 12:24:00)
Vermiyorum. Gelen adam benden büyük oluyor genelde ve bahşiş vermek ayıp geliyor.

  • fuzzy olmak istemistim  (22.05.16 12:26:39)
bende veriyorum,5 tl iyi rakam yagmur varsa.

  • Lola90  (22.05.16 12:29:25)
mevsim şartlarına bakmam, her durumda bahşiş veririm. geç getirse de veririm.

yüzde oncu değilim. hesaba veya bozukluğa göre durum değişir.
  • elorelia  (22.05.16 12:51:42)
En son kurban bayramında dışarıdan sipariş verdim. Bayramın ilk günü çalışıyor olduğu için de 5 lira verdim ben. Büyük para da değil. Açıkçası işi olmasa çay falan da ikram edecektim.

  • la rana  (22.05.16 13:01:05)
Evdeki bozuk durumuna gore 1-2 tl veririm her zaman.

  • kint  (22.05.16 13:07:34)
Ben de 2-3 tl veriyorum, zaten verdiğim maksimum sipariş 20-30 tl'lik oluyor.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (22.05.16 13:49:12)
5tl cok bir para degil. Bu kadar kafa yormayin.

  • stavro  (22.05.16 13:53:42)
kredi kartıyla ödeme yaptığım için öyle bir deerdim olmuyor.

  • qazedcsrfvtyhngujmkol  (22.05.16 14:01:47)
Ben de mutlaka veririm bir şeyler. Verdiğiniz 5 lirayla siz fakirlesmiyorsunuz aman kuryelerin işine yarıyor, aldıkları para belli. E yağmur filan derken çalışıyorlar baya.

Bir de sürekli gittiğin yerde bahşiş filan verince daha dikkatli hizmet ediyorlar mesela. Ya da sürekli aynı yerden siparis veriyorsaniz daha hızlı getiriyorlar vs.
  • fraise  (22.05.16 14:01:56)
Bahşiş vermiyorum. Ödemelerim kartla olduğu için de "üstü kalsın" olmuyor zaten. Bahşiş ile ilgili bir sorun varsa vermekte değil, işinin tanımını gerçekleştirip hizmet olarak ekstra bir şey sunmadan (güler yüz en başta) bahşiş beklemektedir bence.

Kurye konusu dışında, bir restoran ya da cafeden örnek vermek gerekirse, genelde küsurat bırakılır 5 veya 10'a tamamlayan. Eğer gerçekten memnun kalınan bir hesap olunca da kimsenin yüzde hesabına gireceğini sanmıyorum.
  • nawar  (22.05.16 14:05:31)
ömrümde hiç bahşiş vermedim galiba. aklıma gelmiyor. öğrenci olduğum zamanlardan kalma bi alışkanlık.

  • olutaklidi  (22.05.16 14:10:20 ~ 14:10:33)
zar zor gecinenler hariç bahşiş vermeyen insana hiç iyi gözle bakmıyorum. hele ki ciks mekanlarda neyse(zaten veren cok, maasları da genelde iyi oluyor) ama onun dısındaki yerlerde, benzincide, zincir yemek firmalarında çalışanlara 2-3-5 bişey atmak kimseyi fakirleştirmez. 50 lirayı bi yemege verirken gözüne gelmeyen insanların 2-3 lirayı esirgemesine ayarım.
ben durumum iyiyken en az yuzde 10u tutturmaya calısırım ama yoksa da 2-3 Allah ne verdiyse veririm.

  • galandar kostumu  (22.05.16 15:17:02)
Oturduğum sitede tam da bizim bloğun önünde köpek var bildiğin sokak köpeği. Kuryeler korkuyor gelmeye mırın kırın ediyorlar. Bir kaç kere de tekme attıklarını gördüğüm için kuryelerden haz etmiyorum.

  • jazzabel  (22.05.16 15:33:55)
adam sempatik gelmiyorsa vermem. bazıları var mahkeme duvarı gibi bir surat ile geliyor. tıpış tıpış gidiyor.

geçen bir adam geldi, Slipknot açık içeride; ooo falan yaptı, biraz muhabbet ettik. Maaş kartı ile ödediğim halde çıkardım 10 TL bahşiş verdim.

Açıkçası mutlu da oldum.
karikaturistan.files.wordpress.com
  • Polaroid  (22.05.16 19:17:09)