THY Uçak Biletini Başka Siteden Almak/Mil Kazanımı

Selam Frequent Flyer arkadaşlarım, önümüzdeki bir yıl boyunca avrupadaki projelerimden dolayı baya bi uçuşum olacak o yüzden ben de şu mil kazanma işine girişeyim dedim. Şimdi baktım, bir sitede indirim var (normalde THY'nin sitesinde 800 TL iken aynı uçuş 700 TL). Ben eğer o siteden Miles&Smiles kredi kartımla alışveriş yaparsam, kazanacağım mil ile THY'nin sitesinden yaparsam kazanacağım mil aynı mıdır?

Değilse aradaki kazanacağım mil farkına değer mi 100 TL? Sonuçta bunun bir yaklaşık hesabı vardır. Aşağı yukarı ayda 1 kez yurtdışı uçuşu, ayda 1 ya da 2 kez de İzmir-İstanbul ya da İzmir-Ankara uçuşu yapıyorum.

THY'nin uçuşlarında uçuşun kendisinden mil kazanıyorsun. Bildiğim kadarıyla bu bileti alırken M&S kredi kartı kullansan da ekstra mil vermiyor. O yüzden nereden aldığından bağımsız olarak aynı mili kazanmalısın diye tahmin ediyorum. Emin değilim ama. Kredi kartına ekstra bir mil veriyorsa bile 100 lira etmeyecek kadardır. Yani taş çatlasın 100 mil versin diyelim (olmaz ya) zaten yurtiçi en düşük milli uçuş 3750 mil.

  • himmet dayi  (19.05.16 03:19:53)
Aslında bildiğim kadarıyla M&S ile alırsan iki kat veriyor, M&S American Express ile alırsan da onun %15 daha fazlası diye biliyorum. 700 mil falan etse, thy nin sitesi AmEx kabul etmiyor sanırım, eğer o siteden alırsam yaklaşık 600 mil kaybım mi oluyor?

Peki 1 mil yaklaşık ne kadar tl gözüyle bakmam lazım?
  • 3 atli 7 katli  (19.05.16 11:18:27)
biletini nereden alırsan al, thy ile uçtuğunda statü milini her türlü kazanırsın.

bilete ödediğin fiyata göre uçuşlarından ortalama 300 mil kazanırsın. ayda iki kere yurt içi git gel yapsan 1200 mil yapar yani. avrupa uçuşlarında da ayda bir kere git gel ile ortalama 1000 mil kazanırsın. bu hesapla ayda 3200 mil cepte. bu rakamlar dediğim gibi biletin sınıfına göre değişkenlik gösterebilir. ben mesela 50 tl'ye aldığım anadolujet uçuşuyla 600 mil kazandım ama thy'den 200 tl'ye aldığım biletle 300 mil kazandım. bazen bilet tutarı ya da sınıfı da etkili olmuyo. neye göre veriolar mili anlamış değilim.

gelelim m&s kredi kartıyla aldığın biletlere. şu an bonusflaş'da bi kampanya var. 30 haziran'a kadar 1 tl'ye 2 mil veriyo. ama bileti thy bilet satış ofisleri ya da thy.com.tr'den alman şartıyla. aylık ortalama 1000 tl harcasan biletlere 2000'de ordan gelir. 5200 milin oldu. e kredi kartın varsa zaten harcama da yapıosundur. 6250 mile tamamlarsın her türlü. hop bi ayda yurt içi business uçabileceğin kadar mil biriktirdin. hayırlı olsun :)

milin parasal karşılığı nedir diye sorarsan, nasıl harcayacağına göre değişkenlik gösterir. shop&miles sitesinden 10.000 mil karşılığı bir ürün alsan, alacağın ürününün piyasa değeri ortalama 150 tl olur. yine aynı şekilde m&s kart sahiplerinin faydalanacağı mili paraya çevirme uygulaması var. o da 10.000 mili 150 tl yapıyo. bu da linki. yani mili bu şekilde paraya çevirmek pek mantıklı değil. onun yerine bilet alımlarında kullanman daha iyi. e uçuşum yok miller ziyan mı olsun dersen de para karşılığı başkalarına millerinle bilet alabilrisin. onu da ortalama 2 katı ya da daha fazlasına satabilirsin. ben birinden mil alacağım zaman 2 katı fiyatını teklif ediyorum mesela.
  • spirit crusher  (19.05.16 11:40:00)
Yok paraya çevirmeyi düşünmüyorum zaten. Uçuş almak için kullanıcam her türlü millerimi ama bir trade commodity olarak benim için yaklaşık değeri ne olmalı diye soruyorum. Mesela ucuz ucak bileti ile daha pahali ucak bileti arasında kaldığında mil farkı ne kadarsa pahalı olanı almak mantıklı olur?

  • 3 atli 7 katli  (19.05.16 11:57:20)
800 tl'lik bileti ms&s ile thy'den aldığında 1600 mil kazanıcaksın. 1600 mil 100 tl eder mi? bence etmez. o yüzden ucuz olanı alman daha mantıklı. kaldı ki 700 tl'ye acenteden aldığın bilet için m&s kredi kartınla yine mil kazanırsın, thy'den kazanacağın kadar olmasa da.

  • spirit crusher  (19.05.16 12:06:36)
10 TL'ye 1 mil veriyor, 70 mil kazanıcam. 1540 mil 100 tl etmez mi yani?

Satın alırken 10000 mil 900 tl diyor,
Satarken 10000 mil 150 tl diyor.

şu an ben 10000 mil marjininde 650 tl'ye almış oluyorum. orta değeri bu ikisinin 525 tl (sanırım bu aşağı yukarı gerçek değeri oluyor 10000 milin)
  • 3 atli 7 katli  (19.05.16 12:11:54)
thy'nin sitesinde satılan mil fiyatıyla kıyaslama asla. ucubik rakamlara satıyo thy milleri. 1000 mile 30$ istiyo. bi yurt içi bilet 3750 mile alınıyo en az. 3750 mili thy'den satın alsan 113 dolar istiyo. bi de bileti alırken 36 tl vergi ödücen. 200 liralık bilet için 350 lira harcaman gerekicek.

  • spirit crusher  (19.05.16 13:32:07)