Eğitime Göre Veya Sosyal Statüye Göre Oy Hakkı Verilmeli mi?

Eğitim alamamış insanların oy hakkı, eğitim almış bir profesör veya lise seviyesi eğitimi bulunan insanlara kıyasla farklı bir değeri olmalı mı?

Temel insan hakları eğitim seviyesine göre kısıtlanmalı mı?

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRİSİ

Madde 1- Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit
doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik
anlayışıyla davranmalıdırlar.

Madde 2- Herkes, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal veya başka bir
görüş, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğuş veya herhangi başka bir
ayrım gözetmeksizin bu Bildirge ile ilan olunan bütün haklardan ve bütün
özgürlüklerden yararlanabilir."

iq testine göre kısıtlanmalı

  • sta  (15.05.16 23:27:46)
Egitim seviyesi ve sosyal statu icin hayir.

Ama baska kriterlere gore (mesela analitik dusunme) kisitlanmali.
  • crown  (15.05.16 23:32:44)
O söylediğinin adı meritokrasi. Birsürü sıkıntısı var.

  • thewizardofearthsea  (15.05.16 23:34:58)
İnsanları o şekilde sınıflandıramazsınız. Değerlendirme yanlış olur. Herkesi temelde aynı eğitim seviyesinde tutmak zaten seçilenlerin başlıca görevi.

  • bigbadabum  (15.05.16 23:36:08)
kisitlanmamali. 18 yasindan buyuk 55milyon kisi varsa hepsi kullanabilmeli. surda burda bir sekilde kullanamayan ( sakatligi olsun bir seyi olsun) insanlarin da yardimlar ile kullanmaya ozendirilmesi gerekiyor.

oy kullanmak iyidir. sinifli toplum iyi degildir.
  • fakyoras  (15.05.16 23:36:28 ~ 23:37:04)
sorun "düşük eğitimliler yanlış oy veriyor" değil, insanların düşük eğitimli olması. yoksa ben mesela ilber ortaylı'yla oyumun aynı sayılmasından rahatsızım.

adamın hayatı, aynı anadolu ilçesinde geçiyor. internet falan bilmiyor, dünyası küçük, 10 seçimde oy vermiş, hükümetler geliyor gidiyor, her şey her gün aynı.

sonra senin sevmediğin parti geliyor, ilçeye hastane yapıyor yolları düzeltiyor. bu adamı ben nasıl eleştireyim "ama özgürlüklere karşı, ama din sömürüsü yapıyor bu parti" diye. bu söyleidklerimin onun hayatında hiç bir etkisi yok, senin rahatsız olduğun çizgilerin varlığından bile haberdar değil.

bu örnekler çok uç, çok uzakta falan da değil. istanbulun göbeğindeki ilçelerde bile geçerli. o adamın dünyasında en büyük iyileşmeyi o parti yapmış, onu seçtiği için aşağı göremiyorum açıkçası.

bütün ülkeyi siyaset bilimcisi yapmak gibi bir hayalim de yok ama daha açık kafalar daha iyi oy verecek o kesin.
  • celeron 300a  (15.05.16 23:39:30 ~ 23:48:53)
demokrasi iyidir, şeriatla yönetilmeyi önler.

  • devilred  (15.05.16 23:46:34)
Caktirmadan kisitlama yapiliyor zaten. Kambocyaliysan yasamin belli ciftci olacaksin, Taylandlilardan sikayet edeceksin, eger basbakaniniz zaten Endonezya'nin kuklasi olmasaydi seklinde cumlelerin olacak...

Turksen bir dukkan acacaksin ya da bir sirkette calisacaksin, Suriyelilerden Israillilerden sikayetci olacaksin, Aleviler olmasaydi - yobazlar olmasaydi - karsi koy olmasaydi her sey iyi olurdu gibi genellemelerin olacak...

Yasamin belli yani! Oy versen de vermesen de cok sey degismisyor.
  • Traveller  (15.05.16 23:57:25)
oy verdiği parti hakkında bilgisi olmayanlar oy vermesin yeter. yani milletvekili denir, meclis nedir gibi soruları bilmeden oy verememeli insan

  • burya  (16.05.16 00:17:17)
Nedense Türkiyedeki solcu geçinen tayfadan özgürlük kısıtlayıcı öneriler sağcılara oranla kat ve kat daha fazla ve ses getirici şekilde çıkıyor ve bu sözüm ona özgürlükçüler karşı ses fazla çıkmadığından kendilerini barışsever humanistler olarak görüyor.

Türkiye ilginç bir yer sağcılık ve solculuk resmen yer değiştirmiş.
  • vapurlarfalan  (16.05.16 00:20:45)
3 tane basit matematik işlemini yapamıyorsa oy veremesin mesela, hariga olur

  • mrvengeance  (16.05.16 00:22:36)
kesinlikle olmalı. çünkü eğitimsiz bir toplum için demokrasi gerçekten tehlikeli bir şey. zaten ülkelerin demokrasiye geçiş süreçlerinde zbam diye oturmuş bir demokrasi yok. eğitimle birlikte olgunlaşıyor.

demokrasiyle yönetilen ülkelerde, oy veren vatandaşların partiyle bütünleşmeleri, "kemikleşmiş taban" oluşturmaları saçmadır. en nihayetinde iktidara gelen partiye oy veren seçmenlerin, diğer partilere oy vermiş seçmen kitlesinden daha çok iktidarın icraatlerini sorgulaması gerekir ki en iyi sağlanan hizmetten yararlanabilsin.

yani, iktidara gelmiş parti her icraatinden önce 4 kere 5 kere düşünüp, gerekirse çok iyi analizler yapıp o icraati gerçekleştirmesi gerekir. "bir sonraki seçimde yine tek başına iktidar olurum nasılsa" diyemez, anca "ben düzgün iş yapmazsam, yaptığım işlerin hesabını veremezsem bir sonraki seçimde meclise 1 vekil bile sokamam" der.

bilmem anlatabildim mi.
  • dead and broken  (16.05.16 00:33:10)
@vapurlarfalan Sol ile Türk solu farklı şeylerdir. Türk solu özgürlükçü değildir. Uzak dursunlar benden!!!

Türcülüğe, Yaşçılığa, Cinsiyetçiliğe, Irkçılığa, Görünüşçülüğe, Sınıfçılığa... KARŞIYIM!

Aslında çok kolay: Kimsenin yaşamı beni ilgilendirmez.

Bunu kafaya oturtunca zaten Türk solundan da dinci yobazlığından da liberallikten de uzaklaşıyorsun.
  • Traveller  (16.05.16 00:33:39)
çok cahilce. hayalperest fakat herkes eşit haklara ve fırsatlara sahip olmalı.

  • sayns  (16.05.16 01:38:35 ~ 01:39:36)
Bütün vatandaşlarının eşit seviyede eğitim alması, bu eğitimin sürdürülebilir olması zaten devletin sorumluluğu. Vatandaş olarak temel bir hakkım olan eğitimi bana sağlayamadığı gibi, birde bana kısıtlama mı getirecek eğitim seviyesine bakarak?

  • Phoebe  (16.05.16 08:37:28 ~ 09:23:03)
Oylarda nitelik sınıflandırması yapılabilir.
*Kaynağını hatırlamıyorum ama, Abd de eskiden bazı eyaletlerde sınav şartı varmış. Temel vatandaşlık sınavı, oy kullanmak isteyenler bu sınava girermiş.
*veya herkes eğitimi, verdiği vergi ve varsa devlet hizmeti sıfatına göre oy kullanabilir. Bu da isviçrenin bazı kantonlarında uygulanmış.
Mesela ilkokul mezunu 1 oy ünili 4 oy prof 8 oy kullanır.
0-1000₺ arası vergi veren 1 oy 10000-100000₺ arası vergi veren 4 oy kullanır
Yada memurlar memuriyet derecelerine ve rütbelerine göre ekstra oy hakkı olur mesela 1-6 yıllık memur 1 oy 12-18 yıllık memur 3 oy kullanır
*üstelik uygulama da basit seçmen listesinde herkese kaç pusula verileceği yazar
Ör: yılda 50000₺ vergi vermiş bir prof. Profluktan sekiz vergiden dört memuriyetten üç oy kullanma hakkı olur. Toplamda onbeş oy verir.
Veya Lise mezunu yılda 50000₺ vergi veren esnaf eğitimden üç vergiden dört toplamda yedi oy verir.
*bu uygulamalar toplumun çok geniş bir kısmını oluşturan kesim tarafından rahatsızlıkla karşılanır, o ayrı.
Ama seçim sadece birilerini biryerlere halkın tayin etmesi değildir. Birazda halka danışmaktır. Bu durumda herkes bu tip meseleleri aynı kapasite ile değerlendiremez. Ve de kesinlikle bir çoban ile prof. Oyu aynı değil.
Yada yılda devlete 1000000₺ vergi veren ile vermeyenin. Devletin politikalarına karşı alacağı tavır aynı değil.
  • karahitayli  (16.05.16 09:45:53)
Hayır.

Sen çok süper olduğunu düşündüğün fikirlerini senden az kafasının çalıştığını düşündüğün insanlara, o üstün vasıflarına rağmen anlatmayı beceremiyorsan; o senin eksikliğindir.
  • arnold schwarzeneger  (16.05.16 10:12:33)
Ne doçentler gördük malın önde gideni.

Ne mankenler gördük (Aysun Kayacı) bir de...

Anayasada da vatandaşlar eşittir. Demokrasiye tamamen aykırıdır eğitime ve sosyal statüye bağlı oy hakkı. Kaldı ki hiçbir "big dilemma"yı çözmez bu tarz teoriler bence.
  • mza  (16.05.16 10:16:30)
Eğitim cehaleti alır eşeklik baki kalır. Bunu inkar eden yok herhalde. Ama genede herkesin oyu bir olamaz. Çünkü insanlar oy verirken bilgi ve fikir seviyelerine konuyla ilişikliklerine göre akıl yürüterek bir tercih yapıyor.
İnsanlar insan olduklarından ötürü hertürlü temel insan hakkından eşit yararlanmalı. Ancak doktrinde üçüncü kuşak insan haklarının kullanımının şekillendirilebileceği görüşü baskın.
Gene dediğim gibi bu tip katsayılı uygulama fikri toplumda rahatsızlık yaratır.
Diğer bi faktör bu memleket bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşların memleketidir.
Sokakta kime sorsan, gıcık aldığı bi akademisyen illaki vardır ve o akademisyen malın önde gidenidir.
  • karahitayli  (16.05.16 10:47:52)
öyle bir evrensel kanun olsa bile kılıfını uydururlar rahat olun :) hatta daha ileri gidip donanımlı insanların oy vermesini falan engellerler. burası türkiye.

  • hakim oynayin dedi  (16.05.16 10:51:12)
evet verilmeli.

dünyadan haberi olmayan davarlar benim yaşamıma müdahale edemezler.
  • tchuck  (16.05.16 10:52:53)
4 yıl önce "esad 2 haftaya gider" diyen beceriksizi dışişleri bakanıyken başbakan yaptılar, bir de bu adam profesör.

kaldı ki kendisinin "ukrayna krizine el koyuyoruz" demişliği var, çözüm süreci denen skandalda falan parmaği var.

demek ki profesör olmakla olmuyor.

cevap: hayır, eşit olmalı.
  • babilbaligi  (16.05.16 11:57:28)
parti logosuna göre oy veren insanlar oy vermemeli bence. okuma yazma bilmeyen teyzelere "ampüle" bas diyorlar, "ampüle" basıyor. gel de isyan etme. bu vatandaş, vatandaşlık görevini yapmış oldu eyvallah. akli melekeleri yerinde olmayanlar oy kullanamıyor mesela ( gerçi türkiye'de onlara bile oy kullandırıyorlar ya) sadece resme bakıp oy verebilen birisiyle akli dengesi yerinde olmayan birisi bence aşağı yukarı aynı kefeye koyulmalıdır. demokrasi falan filan deyip oy verecekler sittin sene değişmez bu o ayrı tabi..

  • burya  (16.05.16 13:35:52)