İngilizce geliştirme hayalleri..

Mutlu esmeyen günler..
Üniversite öğrencisiyim ve kendi çapımda ingilizcemi ciddi anlamda geliştirmek istiyorum,ince hikaye kitapları okuyup çevirmek gibi düşüncelerim var, sizce ne gibi bir yol izlemeliyim veya bunun gibi ingilizce geliştirmeye yarayan kitap veya telefonda kullanabileceğim uygulamalar var mıdır ?

duolingo ya bi bak derim seviyesi biraz basit gelebilir ama idare eder.heh de interpals diye bi site vardı ordan da yardımcı olacak yabancı arkadaşlar bulabilirsin.

  • orixim  (11.05.16 18:46:24)
Her ne kadar şimdi buraya aksi yönde düşünen bir sürü kişi üşüşecek olsa da öncelikle sağlam bir gramer temelinizin olması gerekiyor. English Grammar in Use veya Betty Azar'ın Understanding and Using English Grammar kitaplarını alıp çalışın. Gramer temeliniz olmadan tek başına kitap okumak, film izlemek işe yaramayacaktır. (Dil öğrenmekle ilgili İlber Ortaylı'nın da geçen bu yönde konuşması vardı.)

Ondan sonra sözgelimi www.ted.com videolarını altyazılı olarak izleyebilirsiniz. Oldukça faydalı ve eğlencelidir. www.quora.com gibi sitelerde ilginizi çekecek soru-cevapları okuyabilirsiniz. Bu arada ingilizce öğrenmekle ilgili çok yararlı bir site: www.engvid.com
  • microfiction  (11.05.16 18:50:13 ~ 18:51:12)
roman oku panpa. ben eskiden 2 satır okumaya korkardım şu an ingilizcem pek iyi değil ama intermediate kitaplar okuyabiliyorum. yüzde 90 ını anlıyorum. onun dışında listening için effortless ienglish ve dizilerden gidiyorum. şindik böyle bende. biraz daha gelişeyim konuşmaya ve yazmaya da çalışcam.

bir de düzen gerekiyor. eğer çevrende ingilizce pratik yapabileceğin ortam yoksa her gün 1 saatini atıyorum düzenli olarak ayır. yoksa hemen unutuyorsun öğrendiğini
  • tute  (11.05.16 19:10:00 ~ 19:10:41)