[]

Okulumda kalan son dersim için ufak bir yardım lütfen :)

Simdi okul projemde ele aldigim konu insanlarin gundelik rutinleri esnasinda yapabilecegi fiziksel egzersizleri iceriyor. Diger bir deyisle insanlari hareket etmeye sevk ediyor. Fakat bunun icin ekstradan bir spor merkezine git, ya da vakit ayirip duzenli kosu yap falan demiyor. Egzersiz denen naneyi gundelik eylemlerimizin icine entegre etmeyi amaclayan bir proje bu.

Ornek vermek gerekirse:

Sabah uyandiniz, elinizde dergi tuvalete girdiniz, sak diye dergide bir ilan, diyor ki: "Su anda otururken boyun kaslarinizi calistirmaniz mumkun". Altinda da kaslarinizi ne sekilde calistirabileceginize dair birkac sematik gorsel.

Ardindan ise gitmek icin arabaniza yoneldiniz, pat diye bir mesaj daha: "Bugun arabani kullanma, ayaklarinin buna ihtiyaci var".

Arabadan vazgecip otobuse bindiniz, zirt diye bir uyari daha: "Otobusten bir durak once inip geri kalan yolu yurumeye ne dersin?".

Tam yolda giderken bir bank gordunuz, uzerinde "Dikkat, hareketsizlik tehlikesi" yaziyor...

vb vb...

Simdi benim bunun gibi gundelik hayatta karsimiza cikacak, hareketsiz yasamlarimiza vurgu yapacak orneklere ihtiyacim var dostlar. Ne bileyim yuruyen merdivenin yanina "Merdiven yurumesin, siz yuruyun" yaz diyebilirsiniz. Ya da bir merdiven basamagini step tahtasi olarak kullanmayi onerebilirsiniz. Sehrin icerisinde karsilasabilecegimiz her sey bir egzersiz gereci olabilir bizim icin. Illede insanlarin bu uyarilar dogrultusunda gitmesi gerekmiyor, biz hareketsizligimize dikkat cekelim yeter. Bu yuzden buldugunuz fikirleri sacma bulup yazmamazlik etmeyin lutfen.

Ayrica konum hakkinda genel goruslerinizi de belirtirseniz cok sevinirim.

Saygilar, sevgiler :)

 
yürümek yerine koşmak ya da hızlı adımlar atmak.

bir yerde beklerken olduğumuz yerde sadece ayaklarımızla yaylanıp kalf denen kısımları çalıştırmak.
  • safepassage  (13.11.09 18:32:22) 
  • sttc  (13.11.09 18:35:08) 
Bilgisayar başında otururken, omuzları, boynu dairesel hareketlerle çalıştırmak; kol ve bacaklar için de basit egzersizler düşünülebilir.

"Kireçlenmeyin, hareket edin."
  • uyuklayankedi  (13.11.09 21:03:03) 
Dükkanda boş otururken çay içilip geyik yapılacağına şınav çekmek? Koltukta karın hareketleri yapmak? Yanısıra terlemek? Tümgün müşterilere pis pis kokmak? İnsanlar terlememek için de hareket etmekten korkuyorlar.


  • Survivorman  (13.11.09 21:18:53) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.