Sls kazası ve kasko

m.youtube.com

şimdi bugünün debesinde var. videoda da 9.40'da.

şimdi mercedes'in yolu cadde, fluence'in sokak ise renault en az 10'da 8 kusurlu.
arabanın en az değeri bir milyon. kazada da en az 300.000 hasar var. renaultun kaskosu yetmeyecek ki üstüne bir de değer kaybı davası olursa adamların evini bile alırlar.

şimdi soruya gelelim. adil mi bu durum? sen almışsın bir milyon liralık arabayı. kaza bu insan hata yapar dalgınlık yapar çarpar. adamın hayatının karartılmasının önüne geçmenin bir yolu yok mu? alırken bana mı soruyorsunuz amk? neden şimdi o çocuğun ailesinin evi bağı bahçesi gidecek? çok adaletsiz geldi bana. bir üst sınır falan olmalı. siz ne diyorsunuz?

dediğini ben de düşünmüştüm gerçekten can sıkıcı bir durum.
Ancak ben sigortamı yaptırırken sigortacım bana "abi ne olur ne olmaz, çok lüks arabaya çarparsın filan, istersen karşı tarafın hasarının tamamını kapsayacak bir madde de koyalım" demişti. çok da cuzi bir miktara koydurmuştum ben. böyle bir önlem alınabilir belki.

  • teritori  (10.05.16 11:01:28)
^ yani yapılabilir senede 100 lira fazla verip neden olmasın.

arada sinir de olmadım değil. şimdi sls yerine bir bisikletli, bir motorlu, bir yaya olsa ölmüştü.
  • ayiadam  (10.05.16 11:02:56)
reno'nun kaskosu mu ödeyecek trafik sigortası mı sls'in hasarını? ödemede belli bir sınır varsa reno'nun sürücüsünden mi çıkacak kalanı?

hayatı karardı böyle bişe varsa.
  • bobinhoo  (10.05.16 11:04:39)
30-40 bin bir rakama kadar sigorta ödeyecek. 50-60 bin de kasko öder. bunlar hep renault'dan çıkacaklar.

kalanı sls'in sigortası öder. sonra kaza yapan elemana rücu eder. ki benim bildiğim sadece kapı 30-40 bin. ki araba sağdan kaldırıma girdi. çok hasar vardır.

üstüne dediğim gibi değer kaybı davası açılıyor. kasko ödemiyor. araba 1 milyonsa direkt 750 bine indi. aradaki farkı kardeşimizden isterler.
  • ayiadam  (10.05.16 11:08:02)
o arabada 20-30 binlik hasar var. fazla bişey yok. onu da trafik sigortası karşılar. diğer yandan sls sürücüsünün aşırı hızlı olduğu açık, kusur oranı biraz daha ortaya doğru gelir.

neyse ki lüks araçları sağlam yapıyorlar, çarpınca fazla hasar almıyor.

değer kaybı da o kadar çıkmaz; araba sıfır değil. iknci el durumunda zaten. artık o araba 1 milyorluk araba değil yani.
  • babilbaligi  (10.05.16 11:08:55 ~ 11:11:30)
Araca degil bisikletliye ya da yayaya da carpabilirdi oyle angutca ciktigi icin. Uzulmemek lazim kararsin hayati adam gibi kullanmayi ogrenir.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (10.05.16 11:10:31)
^mümkün değil. o arabada en az 200.000 hasar var. sağ arka teker kaldırıma gömüyor. reno'nun hava yastıkları açılıyor bir kere. ayrıca dediğim gibi kapı sadece 30-40 bin. bmw mercedes hava yastığı değiştirme 5.000 lira ki 2-3 haftada anca geliyor almanyadan. ayrıca araba tamir olana kadar muadil araç verecekler. muadili olmadığından e serisi verirler. 20 gün 300 lira desek oradan da 6.000. yani hiç hasar olmasa sadece kaporta hasarı olsa 6000+5000*2+35000= 51.000 hasar var ki dediğim gibi araba kaldırıma çıktı.

  • ayiadam  (10.05.16 11:12:42)
@eksi... valla yukarıda ben de dedim aynısını.

  • ayiadam  (10.05.16 11:14:27)
mercedes te kasko vardır. adam iyi niyetliyse bir şey talep etmez genelde bir şey talep etmiyorlar :) zengin fakirle uğraşmaz

  • gokhan atestepe  (10.05.16 11:29:35)
burdan sls'in sahibine sesleniyorum; ben o arabayı en fazla 20 bine yaptırırım arkadaş. şaşmaz oto sanayide usta ismi için bul beni. arabada bişey yok beyler, abartmayın. iki parça düzeltme boya var, bi de kapı mekanizması değişecek. cam patlamamış, airbag'ler açılmamış.

bu arada, fluence sürücüsünün akrabası falan değilim, kendisini tanımam etmem.
  • babilbaligi  (10.05.16 11:33:39)
Konuyla alakasız ama aracın fotoğrafları diye sözlükteki başlıkta paylaşılanların bu arabayla alakası yok. İmkanı olan mesaj atsın entry sahibine. O fotolarda sol far tarafı komple patates. Kazada ise arabanın önünde bişey yok.

  • shenergy  (10.05.16 15:15:33)