Abd vize reddiden ne kadar sonra tekrar başvurmalı?

Benim belgelerime bile bakmadan onaylandı dediler dün. Bugün aynı koşullardaki erkek arkadaşıma çıkmamış. Tekrar ne zaman başvurmalı?

ekleme: ilk başvuruda yalnız gidiyoruz demiştik ikimiz de. acaba benim pasaportum geldikten sonra benimle birlikte gittiğini söylese mi? etkili olur mu, ya da ben yalancı durumuna düşer miyim?

edit: tekrar başvurmasına karar verdik. sorun şu ki gidiş biletimiz 4 haziran'da. ödemeyi yapmadan da hangi tarihlerin boş olduğunu göremiyosun randevu alırken. yetişir mi bugün yarın tekrar başvursa o zamana kadar?

ret sebebi ortadan kalkınca. aynı şekilde tekrar gidince tekrar ret yer. zaten sen görüşmeye girdiğinde vizenin çıkıp çıkmayacağı belli oluyor. erkek arkadaşın potansiyel göçmen olarak görülmüş. işsiz falan mı?

  • cekilmis gayfe  (10.05.16 09:04:58)
@cekilmis gayfe değil işsiz. Hatta amerikan menşeili bilinen bi firmada çalışıyor. Üzerine ev tapusu bile gösterdi. Tek eksiği seyahat sigortasıydı ama ona da bakmazlar artık dedik çünkü bana bakmamışlardı. Bir de hesapta gösterdiği paranın çoğunu kredi ile çekmişti. Uçak biletlerini de almıştık acaba göstermeli miydi? Ya da ailesindeki birinin sicili etkili midir? Ne sebep olmuştur acaba bunlardan?
ek olarak çocukken suriyeye gitmişler gezmeye ama yeni pasaportunda yok onun vizesi.

  • nıç  (10.05.16 09:25:25 ~ 09:31:35)
seyahat sigortasına bakmazlar ne demek :) öyle bir dünya yok. ailesinde abd'de kaçak yaşayan var mı?

  • cekilmis gayfe  (10.05.16 09:38:41)
yani benimkine bakmadılar ve nedense çok da önem vermediklerini düşündüğüm bir belge diğerlerinin yanında. her neyse olabilir de ama o yüzden red yememiştir diye düşünüyordum aslında demeye çalıştığım oydu. :(
ailesinde abd'de kaçak yaşayan yok.

  • nıç  (10.05.16 09:46:29)
saçma gelebilir ama bu durumda farklı konsolosluğa hemen başvurup vize alanlar biliyorum.

  • bay b  (10.05.16 10:04:55)
@bay b istanbul'da 1 tane vardı değil mi?

  • nıç  (10.05.16 10:09:31)
beraber gidiyorsaniz beraber basvuracaktiniz, mulakata beraber aliyorlar oyle olunca. ucak biletlerini de gostermesi lazimdi,

Redden sonra hemen basvurup onay alani da duydum, bir daha deneyebilir
  • oscar  (10.05.16 10:09:34)
evet istanbul'da da var konsolosluk.

  • bay b  (10.05.16 10:12:40)
@oscar evet biz de pişman olduk öyle yapmadığımıza ama ben 1 gün önce başvurduğum için aynı güne alamamıştık. bir de ayrı gidiyoruz dediğimiz için randevuyu da ayrı ayrı almamızda sakınca görmedik.

  • nıç  (10.05.16 10:18:58)
@bay b biz de istanbul'dan başvurduk zaten ankaraya nasıl gidelim :(

  • nıç  (10.05.16 10:19:44)
seyahat sigortasiyla alakasi oldugunu sanmiyorum. daha gecen cuma ben de amerika vizesi icin basvuru yaptim; yanimda goturmek bir yana ne sigorta yaptirdim, ne bilet aldim, sorsalar da gosteremezdim yani ama onaylandi dediler hicbir sey istemeden. bence baska bir sebebi olmali.

  • lallala  (10.05.16 10:25:05)
valla ne diyim abi ben gördüklerime dayanarak söyledim :)

  • bay b  (10.05.16 10:25:12)
dönüş uçak bileti önemli. döneceğinizi bilmek istiyorlar.

bir de işveren yazısı olursa antetli kağıda, kaşeli maşeli. Bu bizim adamımızdır, severiz, gitsin gelecek deyu... büyük ihtimalle alır.
  • fever  (10.05.16 10:46:52)
@fever uçak biletini almıştık sadece belgelerde yoktu. işyerinden alınan mektup vs her şey vardı. :(

  • nıç  (10.05.16 10:48:13)
doğum yeri/nüfusa kayıtlı olduğu yer de etkili olmış olabilir.
yıllar önce ben hiç sorunsuz alırken, tamamen benzer özelliklere sahip olduğum ve başvuuruyu beraber yaptığım arkadaşım reddedilmişti. daha sonra sorunun bu olabileceğini söylemişlerdi bize halkımız.

  • tavukbanalop  (10.05.16 11:03:16 ~ 11:04:20)
@tavukbanalop doğru o aramızdaki farklardan biri ama bu arkadaşımız da sarışın bir trakyalı. yani alkoliktir bu diye vermemiş olmamalılar ya :(

  • nıç  (10.05.16 11:09:18)
hemen ertesi gün bile başvurabilirsiniz. randevu ilini değiştirin başvuruda.

ilk başta istanbuldan başvurduysanız ankaraya gelin. duyduğuma göre ankaranın vize verme oranı daha yüksek. ankaradan alamadıysanız istanbulu deneyin. çünkü aynı konsolosa denk gelme ihtimaliniz var. bundan kaçının.

bir de daha önce red aldığını, neden aldığını sorarlarsa mutlaka söylesin ve düzgün bir açıklama yapsın.
  • epistemofili  (10.05.16 11:20:38)
@epistemofili peki acaba ankara'ya neden geldiniz gibi bir soru sorarlar mı? ikametgah istanbul, neden ankara'yı zorladınız gibi düşünmesinler?

  • nıç  (10.05.16 12:17:42)
giresun-yağlıdere'ye kayıtlılara vize vermiyorlarmış diye duymuştum. oradan kaçak çok diye. o değil de belgelere neyi koydunuz o yok bu yok ne var? sen kapıda veriyorsun evrakı orada inceliyorlar, vize memuru senin evrak önüne geldiğinde verip vermeyeceği yüzde 90 belli oluyor zaten. senin bakmıyor dediğine aslında bakıyorlar.

randevuyu alırken söylesin 4 haziranda bilet diye araya sıkıştırırlar. vize ücretini tekrar yatıracaksınız, ona da gerek yok demezsin umarım :)
  • cekilmis gayfe  (10.05.16 12:58:42)
@cekilmis gayfe :) yani haklısın tabii. Yeni başvuru yaptık, bu kez tüm gerek yok dediklerimizi götürücez. :) En erken 26 Mayıs'a ve Ankara'ya yer bulabildik. Telefonla aradık ama en erken 26 dediler, daha da öne alabileceklerine dair bir şey sormadık, onlar da öyle bir şeye niyetlenmedi sanırım.

  • nıç  (10.05.16 14:29:05)
@nıç kesinlikle sormazlar. istanbuldasın istanbulda başvurmak gibi bir zorunluluk yok çünkü. sorsa sizin lehinize. atıyorum evrak eksikti, vizeyi alamadım, 4 haziranda gitmem gerekiyor, en yakın randevu burada vardı, o yüzden geldim der. sorması işinize yarar yani bence.

ret aldığını sorarlar. nedeni neyse söylesin. yani evirip çevirmeye, yalan söylemeye çalışmasın. zaten orada ret nedenini görüyor adam. iyice kötü izlenim olmasın.

eğer ingilizce konuşabiliyorsa görüşme dilini ingilizce olarak seçsin.
  • epistemofili  (10.05.16 21:11:28)
@epistemofili çok sağol. neden red yediğini bilemiyoruz aslında. Ama sorarlarsa belgelerimde eksikler olmuş olabilir tekrar gözden geçirmek için tekrar başvurdum demesini planlıyoruz. Bu sefer konser bileti ve uçak biletini de ekleyeceğiz belgelere. Sicil kaydına gerek var mı sizce?

  • nıç  (11.05.16 19:37:58)
turist vizesinde ingilizceye gerek yok türkçe girsin.
red aldığında sorsaydı keşke nedenini.
eksik evrak olmayabilir, onun için bilmiyorum desin. büyük ihtimal eksik evrak değil potansiyel göçmen olarak görüldü.
  • cekilmis gayfe  (11.05.16 21:08:59)
tekrar başvurduk ve ankara'dan randevu aldık. ama daha sonra istanbul'da boşluk bulunca öne aldırdık yakın olsun diye. şimdi, bu arkadaş aynı konsolosa denk gelse ve (ona denk gelmek istemediği için) görmemiş gibi yapsa da sırası kaçsa tekrar numara alabilir mi? ya da yemezler mi diyorsunuz?

  • nıç  (20.05.16 18:26:01)
@nıç şu köylü kurnazlığından ne zaman vazgeçeceksin?

  • cekilmis gayfe  (22.05.16 23:19:31)
@cekilmisgayfe o konsolos o gün birçok kişiye ret vermiş. merak ettim ve soruyorum abi seni rahatsız eden nedir? illa öyle yapıcaz diye bir şey yok ki. ayıp ediyosun.

  • nıç  (23.05.16 15:17:00)
@cekilmisgayfe beynini yormak istemiyorsan cevap vermezsin. ne zaman vazgeçeceğimi düşünme yani bir de.

  • nıç  (23.05.16 15:18:13 ~ 15:18:24)
oy kıyamam :) tamam numarayı göremedik desin ya tutarsa. başka konsolos ret aldığını görmeyecekmiş gibi takılın.

  • cekilmis gayfe  (23.05.16 16:32:35)
ahahaha aynen eğer reddedilirse de, la la lalalalalaaaa duyadım duymadım diye bağırıp yandaki adama gidin askduhas

  • tavukbanalop  (23.05.16 19:07:52)
:) yaaa ne güldük. Aynen öyle yapcaz hemen eksik olmayın.

  • nıç  (23.05.16 22:18:19)
Orda sıradaki insanlar tuvalete giderken merak etmiştim sıra kaçsa nolur diye. Hepsi bu.

  • nıç  (23.05.16 22:21:44)