Bodyguardlık ve yakın koruma

Öncelikle bodyguard derken, bar kapısında duran adamları kastetmiyorum. Ünlü veya zengin kişileri koruyan kişisel korumalardan bahsediyorum.

Bunlar için bir Türk firmasının açtığı yurt dışı kursları var, temel VIP koruma becerilerinden taktik atışa kadar her şeyi öğretiyorlar.Bunlara katılıp sertifikaları alsam, bu sektörde çalışma imkanım ne olur? İş imkanları nasıl?

Türkiye'de ve yurt dışında bu sektörün durumu hakkında bilgisi olan var mı ?

Kalifiye adama (cümle kurabilen, selam alıp verebilen falan) acayip ihtiyaç olan bir sektor. Çok güzel bir açık bulmuşsun. Güzel yerler görür güzel bir çevre yapar güzel para kazanırsın.

  • babilbaligi  (07.05.16 21:22:59)
@Batuhanolabilir izbandutluk daha çok bar kapılarında işe yarar :) Burada ne kadar çok dövüş sporuna ve tekniğine hakim olduğunuz, eğer saldırgan silahlıysa pratikle harmanlanmış teknik bilginiz ve refleks süreniz konuşur.

Yurt dışı imkanlarını merak ediyorum ben daha çok ama. Bilgisi olan var mı ?
  • utkumon  (07.05.16 21:48:24)
türkiyede yasal olarak bodyguard'lık diye bir müessese yok. yani ben bodyguard tuttum, benim için yolu açsın bana yaklaşmak isteyenleri engellesin falan böyle birşey yok. ancak bana karşı bir saldırı olursa türk ceza kanunundaki meşru müdafaa ve zorunluluk hali kapsamında müdahale edebilir ancak bu da tabi ki asla "dövmek" amaçlı olamaz. taktik atış hususuna zaten gerek yok çünkü bodyguard diye adlandıracağın kişi silah taşıyamaz buna job bıçak falan da dahil. sadece savunma teknikleri bakımından yetişmiş kişiler ve cümle kurabilen kişiler tercih sebebi olur o ayrı konu. yatırım yapılmayacak bir iş değil.

  • avkatbey  (07.05.16 22:07:21)