Saraybosna ve Banja Luka'da ne yapmalı?

Haftaya 4 geceliğine Saraybosna ve Banja Luka'ya gideceğim. Buralarda ne yapmalı? Ne yemeli, ne içmeli, nereleri görmeli? Giden, bilen var mıdır?

Banja luka'da bi kale var bi de bi ortodoks kilisesi var. baska gorulecek bisey yoktu hatirladigim kadariyla.
Haaa ama banja luka''da "banjalucki cevapi" yemek lazim.
Sarajevo usulunden daha farkli banja luka usulu. Ve banja luka sirp agirlikli, biliyosunuzdur belki.

Sarajevo'da ne yapacaginizi az cok bilirsiniz, bascarsija, 1.dunya savasinin ciktigi kopru, savasla ilgili muzeler vb.
cevapi, burek kesinlikle yemelisiniz.

Mala daire diye cok tatli bi nargile kafe de var. cok mistik havasi olan bi yer.
Ha bi de sarajevo'dan gunubirlik mostar'a giidp gelebilirsiniz. Gunde 1 tren var gidis. Sabahtan. Mutlaka trenle gidin. Mutlaka ama. Harika bi manzara var trenle.
Mostar zaten cok zarif bi sehir.
  • kuehles blondes  (06.05.16 01:02:18)
Saraybosnada yapacak pek bisey yok. Gece gec vakitlere kadar acik barlarda ictigimi ve sehrin icinden gecen akarsuyun kenarinda yuruyus yaptigimi hatirliyorum. Bir de buyuk bi bira fabrikasi var, fabrika turu satin alip gezebiliyosun. Ama ayni birayi markette de satiyorlar. Dunya savasini baslatan avusturya veliahtinin vuruldugu kopru o akarsudan geciyor. Bir de cevabbi diye bir nevi kofteleri var harika. Bosnak boregi yemeden de gelme. Turkleri seviyorlar bir de :) bol bol gece yalniz icmeli bir sehir. Mostar var 4- 5 saatlik mesafede. 4gun icinde oraya da gidip gelebilirsin. Cunku 4 gun saraybosna icin cok cok cok fazla.

  • karlmarx  (06.05.16 01:04:55)
karlmarx + 1

ben maça gitmiştim. hoşuma gitmişti.

bi de tepe vardı, mezarlıkların falan yanından geçiyorduk. o tepeye çıkmak hoşuma gitmişti.
  • nigeo  (06.05.16 10:03:05)
mostar sarajevo'ya 2,5 saat mesafede otobüs ile. araba kiralarsan da 2 saat sürer.

karlmarx'ın dediği bira fabrikasının restoranı var. çok klas bir mekan. geceleri canlı müzik var.

ilidza tarafında vrelo bosna var. yeşillik yürüyüş yolu ve ufak bir park. ama burası da çok güzel.

tunnel of hope var. savaş sırasında tünellerden erzak getirmişler. o da zaten vrelo bosna tarafında.

şelaleler falan var da arabasız zor biraz.

yemek olarak cevapi ye. köfte böyle bildiğin ama yerel lezzet işte. boşnak kahvesi iç.
  • ayiadam  (06.05.16 11:46:34)
Mostar'a trenle gidin mutlaka. Donuste neyle donerseniz donun ama gidisiniz trenle olsun kesinlikle. Manzarasi harika.

  • kuehles blondes  (06.05.16 18:36:29)