yurtdışı 1095 gün bedelli askerlik

ne yapmak gerekiyor tam olarak? ikametimizi yaşadığımız ülkeye mi taşımak lazım konsolosluk ile? o 1095 günü nasıl kanıtlıyoruz zamanı gelince?

ikametini tasi.
maas bordrolariyla kanitlayacaksin. veya verdigin vergilerle.

  • baldur2  (05.05.16 16:05:48)
Bedelli değil dövizli askerliği soruyorsunuz sanırım, ikisi farklı şeyler.

İkametgahınızı yurt dışına taşıyorsunuz ve konsolosluğa dövizli askerlikten faydalanmayı planladığınızı belirtiyorsunuz.

O 1095 gün hem pasaportunuzda belli (Türkiye'ye giriş çıkış damgalarından) hem de sistemde kayıtlı.
  • crown  (05.05.16 16:06:34)
1095 gun calisma gunu degil mi? yoksa kalma gunu mu?

  • baldur2  (05.05.16 16:07:43)
benim de bildiğim sigortalı çalışma günü. yoksa bi dünya öğrenci var yurtdışında, herkes dövizli yapardı.

  • VickVickyVale  (05.05.16 16:10:32)
yani. pasaport falan hikaye. calistigini kanitlayacaksin.

  • baldur2  (05.05.16 16:16:16)
1095 çalışma günü olarak fazla yapar sanki. bence şöyle olabilir, 1095 normal gün ama içinde normal olarak çalışıyor olmak gerek. bordrolarla kanıtlanacağına göre.

sonuçta öğrenciler zaten öğrenci vizeleriyle gittiği için çalışma izinleri olmuyor.
  • xenophobe  (05.05.16 16:16:43)
Öğrenci olmaz ki, çalışma olması lazım. Konsolosluğa dövizli askerlik planlıyorum dediğinizde zaten çalıştığınıza dair belgeleri istiyorlar.

  • crown  (05.05.16 16:16:46)
is sözlemesiyle konsolosluga gidiliyor basvuru icin, türkiye'de kalinan günler düsüldükten sonra 3 takvim yili yurtdisinda calismis olmak gerekiyor.

1065 is günü degil yani, 1065 gün.
  • ben de  (05.05.16 16:17:45)
1065 yazmisim, 1095 iste

  • ben de  (05.05.16 16:18:42)
dovizli askerlikten yararlanma hakki olan biri olarak pek tabii soyleyeceklerim olacak :)

dovizli askerlikten yararlanabilmek icin "Yabancı ülkelerde, oturma veya çalışma izni ile işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu statülerinden biri ile bulunuyor veya yabancı bandıralı gemilerde gemi adamı statüsünde çalışıyor olmak" sartini saglayabilmek gerekiyor.

link paylasiyorum. sorularinin cevaplarini oradan alabilirsin. detay sormak istersen mesaj da atabilirsin.

www.konsolosluk.gov.tr
  • gokhlayeh  (05.05.16 16:47:08)
ikameti yurtdışına taşıyacaksın ve iş bulur bulmaz kontratınla birlikte konsolosluğa gidip bildirimde bulunacaksın. onlar çalışma gününü saymaya başlıcaklar. türkiyede geçirdiğin süre bu toplama tabi tutulmaz. edevlette var giriş çıkışlar. ama çalışman lazım yoksa ikametin yurtdışında olsa da farketmez.

  • KidLazer  (05.05.16 18:00:59)