0,21 promil alkolden alınan cezaya itiraz hakkı var mıdır?

Dün gece polis çevirmesinde kendimden emin bir şekilde alkolmetreye üfledim(bi bcuk saat önce 0,33 miller içmiştim). 4-5 defa üfletti polis amca en son ölçümde 0,21 promil çıktı yasal sınır 0,50. fakat kullandığım araç ruhsatta kamyonet diye geçiyormuş(fiat fiorino). ticari araçlarda 0,20 imiş yasal sınır. aracı ticari amaçla kullanmayıp, farklı bir sınır oldugundanda haberim yoktu. buna itiraz etsek bir sonuç çıkar mı yoksa boşuna mı uğraşmış olurum?

Şimdi yasal sınır ticari araçta 0.50 değil 0.20, zaten polisler aylık kotayı doldurmak için ceza kesiyor diyorlar. Herkes senin gibi suçsuz olduğunu iddia edebilir yani. Bir de ehliyet sınavında zaten bu konu var, senin bunu bilmiyordum demen daha büyük soruna yol açar.

Edit: 15 gün içinde öde de yarısını ödersin.
  • Traveller  (02.05.16 14:02:30 ~ 14:03:12)
kuraldan haberim yok diye sıyrılamazsın dostum. artık çok geç.

ne kadar doğru bilmiyorum ama alkolmetreye üflemeden önce alkolmetrenin başlığını değiştirtin diyorlar. önceki üfleyenden kalan azıcık alkol alkolmetrenin daha yüksek değer göstermesini sağlıyor olabilirmiş. ki senin 4-5 kez üflemen hiç iyi olmamış, belki ilk seferde datayı alsalar 0.15 promil falan çıkacaktın. çünkü üstünden 1.5 saat geçmiş 33 cl miller'dan 0.20 promil çıkmaması lazım.
  • victum  (02.05.16 14:06:55)
@victum'a katılıyorum. 33'lük millerın o kadar yüksek çıkması imkansız. İtirazınızı orada yapacaktınız. Artık her şey için çok geç. 6 ay ehliyete veda ve para cezanız hayırlı olsun.

  • teknikekip  (02.05.16 14:25:13)
Zaten 4-5 defa üfletince öyle cıktı sonuc. yani benim demek istediğim şey kullandığım aracın kamyonetle hiçbir alakası olmaması. sonuçta yük vs taşımıyordum. aracı hususi amacla kullanıyordum

  • xxfastboy  (02.05.16 14:27:47)
Hocam ruhsatı aç bak. Orada ne yazıyor?

  • teknikekip  (02.05.16 14:34:14)
Alkolmetrenin kalibrasyon belgesi güncel olmayabilir, ordan yürümeyi deneyebilirsin

  • fatalsoul  (02.05.16 15:08:51)
senin ne amaçla kullandığın önemli değil o araç kamyonet diye geçer. hususi kullanıyordum diye bir mantık yok yani.

  • cekilmis gayfe  (02.05.16 15:10:23)