[]

KDV, gelir vergisi işleri

Mesela firması olamayan biri olarak bir kurum için bir iş yapmış olayım. Şirket sahibi birinden bu iş için fatura kesmesini rica edeyim. Tutar: 2800 TL Fatura kesen firma muhasebecisinin yaptığı ödeme miktarı:2.204 (KDV + gelir vergisi düşülünce kalan miktar olarak) Her şey yolunda mıdır sizce?
 
gelir vergisi şirketin dönem içinde yaptığı karın yüzde 20'si oluyor. o vergiyi size nasıl yansıtmış bilemiyorum. ama zaten 300 TL kar payı koymuş. bir de neden sizden yaklaşık 300 TL meblağ daha kesiyor ki? bence 2500 TL direk vermeliydi. nasıl bir anlaşma yaptınız bilemiyorum tabi.


  • bellbane  (28.04.16 13:45:14) 
tahsil edilen tutar üzerinden önce kdv hesaplanır.

kdv dahil 2800 lira demek, 2372 + KDV demek.

bundan da %20 kurumlar vergisi ödenir, 474,4 lira. 1897,6 lira vergi sonrası kalan olur. tabi hiç gider olmadığını varsayıyorum.

kdv, %18 aldım.
  • babilbaligi  (28.04.16 14:15:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.