Yabancılar için geçici çalışma izni / work permit

selamlar,

bir proje için kısa süreliğine Türkiye'ye gelecek bir küçük ekip var. bu kişiler için "work permit" almamız gerekiyor. biliyorum kendileri halletmeliler, ancak geçen sefer (2012 yılında) başka bir proje için aynı işlemde çok sorun yaşanmıştı.

bu işlemlerin nasıl yapıldığı konusunda bilgisi olan var mı? ben de bu gelecek ekibe yardımcı olmak istiyorum ama şu yoğunluğumda araştırabilecek vaktim pek olmadı, bi de eski gelen ekibe danıştığımda hatırlamadıklarını söylediler :\

sanırsam teknik konularda çalışacaklar için ayrı bir prosedür işleniyormuş. yani ingilizce olarak "hands on" çalışacak kişiler olacak bunlar tabiri caizse.

nereye bakayım referans olarak? her türlü kaynak (ingilizce de olursa süper makbule geçer valla) kabulüm. ya da bilen biri anlatabilirse kabataslak, o bile süper olur!

şimdiden teşekkürler!

çalışma izni başvurusu için gereken belgeleri yazayım da gör, iliğimi kuruttular :(
"Çalışma izni işlemleri için tarafınızdan aşağıdaki evrakları rica edeceğim;

• Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hitaplı dilekçe,( ekte yer almaktadır. Islak imzalı ve kaşeli olarak tarafımıza gönderilmesi gerekmektedir.) (Önden scan halini göndermenizi , ıslak imzalı halini tarafınıza ileteceğimiz başvuru formuyla göndermenizi rica ederiz.)
• Yabancı personel bilgi formu (Ekte bir örneği sunulmaktadır, imzalanmasına gerek bulunmamaktadır. Doldurduktan sonra mail ile iletebilirsiniz),
• Yabancı personele ait Türkçe tercümeli, yeminli tercüman onaylı pasaport sureti,
• Yabancı personele ait Türkçe tercümeli yeminli tercüman onaylı diploma sureti,
- Kuruluşa ait vergi dairesi ya da yeminli mali müşavir onaylı son dönem bilanço ve gelir tablosu orijinali (2013 ve 2014 yıllarına ait),(mail ile iletebilirsiniz.)
- Kuruluşta çalışan tüm Türk ve yabancı personel sayısını/isimlerini gösterir SSK e-bildirge(mail ile iletebilirsiniz)
- Kuruluşa ait son sermaye ve ortaklık yapısını gösterir Ticaret Sicil Gazetesi sureti(mail ile iletebilirsiniz.),
- Noter onaylı vekâletname(orijinalini tarafımıza kargolamanızı rica ederiz.),(ekte örneği bulunmaktadır.)
- İmza sirküleri sureti (mail ile iletebilirsiniz.),
- Faaliyet Belgesi (mail ile iletebilirsiniz.),
- Numarataj (mail ile iletebilirsiniz.),

Ayrıca yabancınızın görev ve maaş bilgisini iletmenizi rica ederiz.
  • baba jo  (27.04.16 09:10:39 ~ 09:12:24)
ya 1 haftalığına da gelseler bunlar şart mı? :O

  • loveinaflipbook  (27.04.16 09:19:20)
3 aylık montaj vizesi tarzı bir şey alabilirler.

Muafiyetler

Madde 55 – (Değişik:RG-21/1/2010-27469)

c) Türkiye’ye ithal edilen makine ve teçhizatın montajı, bakım ve onarımı, kullanımına ilişkin eğitiminin verilmesi veya teçhizatı teslim almak veya Türkiye’de arızalanan araçların tamiri amacıyla; (Değişik ibare:RG-22/1/2015-29244) Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren bir yıl içinde toplam üç ayı geçmemek ve bu durumu ibraz edeceği belgeler ile kanıtlamak koşuluyla gelenlerin,

ç) Türkiye’den ihraç edilen ya da Türkiye’ye ithal edilen mal ve hizmetlerin kullanılmasına ilişkin eğitim amacıyla (Değişik ibare:RG-22/1/2015-29244) Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren bir yıl içinde toplam üç ayı geçmemek ve bu durumu ibraz edeceği belgeler ile kanıtlamak koşuluyla Türkiye’de bulunanların,

  • saruwatari  (27.04.16 09:41:11 ~ 09:41:45)
kardes ülkeye vizesiz giris yapabiliyorlarsa 1 hafta icin ugrastigina degmez. gelip yapsinlar isi kim denetleyecek.

  • fleshbloodmore  (27.04.16 11:30:57)
@fleshbloodmore, yok öyle olmuyor. şirket amerikan ve işini şansa bırakmayan bir şirket. neyse prosedür hepsinin yapılması lazım :\

  • loveinaflipbook  (27.04.16 11:51:08)
madem o kadar kurumsallar bi tane danışmanlık şirketiyle anlaşsınlar, görevin ne olursa olsun bunları yapmakla yükümlü değilsin. gerçi yardımcı olmak istiyorum demişsin, yükümlülük değil anladığım kadarıyla. bu işi yapan danışmanlık firmaları var, en azından birinin tanıdığı varsa arayıp kısa dönem için ayrı prosedür izleniyor mu onu öğrensin. piyasayı bilmiyorum genel olarak ama 500 dolar + kdv'ye ikamet izni işlemleri yaptırdık biz, şirket için çok da ödenmeyecek bir tutar değil. zaten danışmanlıkla çalışsan da sana iş düşecek, yardımcı olmaya yer kalacak sana.

  • baba jo  (27.04.16 11:55:57)