reflü

Arkadaşlar merhaba

Bir arkadaşımın reflüsü var fakat aynı zamanda kilo almaya çalışıyor (erkek). Reflüsü sebebiyle ve yoğun çalışma temposu yüzünden son 2 ayda 5 kilo birden verdiği için güçten de düştü. Hem midesini korumak ama aynı zamanda iştahını açacak şekilde beslenmek istiyor. Normalde de sağlıklı beslenen biri (fast-food, çok yağlı ve şekerli, kola benzeri gıdalar neredeyse hiç tüketmiyor) fakat iştahını açacak şeyleri bile yemekte zorlanıyor.

Önerilerinizi bekliyoruz!

Kaçışı kolaylaştıracak şeylerden uzak duruyormuş zaten. Çay, kahve, çikolata da öyle. Yemekte neden zorlanıyor. İlaç kullanıyor mu?

  • Lim5  (26.04.16 23:24:59)
kahveyi de neredeyse hiç tüketmiyor, çayı da ortalama bir türk insanından az tüketiyordur, sadece kahvaltıda. yemekte zorlanmasının sebebi, yemeği yerken birden bir tıkanması ve yemeye devam etmek istememesi. normalde iştahı olan birisi, düzenli spor yapıp, 3 ana öğün ve ara öğünler yiyorken, reflüsünün olduğu zamanlarda birden bire iştahı kesiliyor. herhangi bir ilaç kullanmıyor. ben geçenlerde supradin all day önerdim, günde 1 tane kullanmış, fayda etmedi. tez döneminde kendisi, bundan kaynaklanıyor diyeceğim ama reflü sene en az 2 kez tekrarlıyor. stresin olduğu zamanlarda da ayyuka çıkıyor işte böyle.

  • mrsmoon  (26.04.16 23:30:44)
Doktora gidip bu tıkanıp kalma olayını belirtsin. Yemekler yemek borusuna mı takılıyor erken mi doyuyor her ne oluyorsa anlatsın. 2 ayda 5 kilo verdiğini söylesin. Doktor endoskopiye karar verebilir. Reflü olduğuna karar verilirse alır ilacını huzura kavuşur.

  • Lim5  (26.04.16 23:41:00)
kudret nari diye bir sey var. arastirmalisin.

  • alpkartal  (27.04.16 20:36:40)