Çin Seyahati Hk.

Selamlar,

İnternette bir kaç yer taradım ettim, ama geneli yeme içme turizm ağırlıklı olduğundan tam istediğim şeyi bulamadım. Gençler fuar ve/veya benzeri enstrüman gezme temalı bireysel Çin gezisine ilişkin rehber olabilecek sevdiğiniz/önerebileceğiniz bir gezi yazısı linkini paylaşabilir misiniz? Vlog olur, blog olur artık siz adına ne diyorsanız :)

link veya yazı yerine bikaç kelam ipucu vereyim...

* el hareketlerine dikkat etmelisin, farklı kültür, bize dair el hareketlerini anlamayabiliyor ya da farklı algılayabiliyorlar.

* birisinden bir şey alır veya verirken (market vb. para üstü gibi misal) çift elle vermeye özen göster, tek elle verdiğinde terbiyesizlik, küstahlık yapmış oluyorsun(muşsun)

* google translate kur telefonuna, sonra ayarlarda bir yerlerde klavyeler bölümünde çin klavyesi (veya ona benzer bir şey) seç. bazı durumlarda adamlara telefonu uzattığımız, ekrandaki yere çince yazdığını ve çevirerek anladığımızı bizzat gördüm yaşadım...

* alışverişte mutlaka pazarlık yap. her ne kadar yuan tl'ye göre çok daha ucuz olsa da, pazarlığı abart. bir ürünü yarısına alman çok olası, 10'da 1 fiyatına bile alabiliyorsun bazı durumlarda. alışveriş esnasında hesap makinesi verip your price-my price diyorlar. o hesap makinesini ağlat :) ayrıca anlaşamazsanız bırakıp dön, 10 metre uzaklaşmadan my friend diyip gelecektir.. bazıları arkamızdan arkadaş diye gelmişliği mevcut...

* elektronik alışverişi ya da pahalı elektronik şeylerden uzak durmanı öneririm. bir şehir efsanesine göre çakma apple mağazası bile yapmışlar, çalışanları bile farketmemiş :) ama ufak gadgetvari şeyler çok enteresan. ilk kez göreceğin şeyler olabilir...

* büyük şehre gidiyorsan trafiğe hazır ol.

* hava kirliliği bazen alarm veriyor, buradan kağıt maske almak faydalı olabilir..

* bazı eczanelerde (anladığımız kadarıyla modern tıp ve geleneksel tıp diye eczaneler ayrılıyor) satılan bir sprey var (ama bunu nasıl tarif edersin bilemiyorum) geleneksel çin tıbbı mucizesi bu spreyi zorladığın ve sakatladığın kas grubunun üstüne sıkıyorsun, (iğrenç kokuyor) ilk etapta yanıyor, ama sonra alışıyorsun ve 2-3 saate çiçek...

* sokaktaki yiyecek satıcılarına dikkat. tavuk eti sandığın şey üst komşunun finosu olabilir..

* orada polisler bi enteresan, ters düşme... oradaki polisin gücü ve egosu buradakinden yüksek olabilir...

* (erkeksen) çok fazla bıyık ve sakalın varsa kes, cillop gibi ol. yazık onlarda çıkmıyor pek :)

* son olarak "nihao" merhaba demek, "şiı şiı" ise teşekkür ederim..

iyi yolculuklar...
  • jeanluc  (27.04.16 05:08:40)