niye sap?

erkekler kendini tanımlamak için sap der; sevgilin yoksa cinsiyet fark etmeksizin sapsın; sap gibi gidilir, sap gibi gelinir de niye sap? nereden gelmiş olabilir bu kullanım?

böyle bi şey daha vardı aklımda, hatırlarsam onu da sorayım bi ara.

ben sap kelimesini hem kadın hem erkek için kullanıyorum.
Sevgilisi olmayan insan.

erkeklere daha çok yakışıyo sap kelimesi ama.
  • basond  (26.04.16 12:36:28)
argo bu; hani tutacak, tutma yeri anlamıyla kullanılıyor burada. saplı yani...

  • air  (26.04.16 12:39:56)
TDK'ya göre "sap" erkek demekmiş.

www.tdk.gov.tr
  • otonom  (26.04.16 12:40:37)
Argodaki "sap" kelimesinin cikis noktasi penis efendim. Penis, sapa benzetilerek penisi olan cinse sap denilmis argoda. Sap, penisi olana, yani erkege deniyor.

  • stavro  (26.04.16 12:44:36)
Keser sapı ile alakalıdır belki. Senden baltaya sap olmaz falan da derler. Bilemedim. Cinsellik manalıdır ama kesin

  • hasmetizm 2046  (26.04.16 12:46:58)
ya hadi tamam, erkek olan için penis ama sevgilisiz için aynı kullanım değil bence. sap gibi gitmek nedir yani? neden sap?

  • devilred  (26.04.16 12:49:16)
Toplumun cinselliğe ulaşamayan erkekleri aşağılamak için kullandığı onlarca laftan birisi. Sap, abazan, balta vs. Erkeğin değerinin, kadınlardan gördüğü ilgiye göre biçilmesinin sonuçlarından. Seksist ve elitist bir tabir. Cinsiyetçilik denince genelde akla sadece kadınların sorunları geldiği için bunlar pek konuşulmaz tabii.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (26.04.16 12:58:59)
Aferedesiniz ama pipi ortada tek basina oldugu icin saptir. Yalniz insan da sap gibi ya da pipi hayatin ortasinda oldugundan sap gibi derler.

  • allah yazdiysa bozsun  (26.04.16 13:02:38)
Sap, yani tek başına bir işlevi olmayan, sapı olduğu şeyle bir anlam ifade eden şey. Toplumun gözünde yalnız insan, eksik ve değersiz insan.

  • harvey  (26.04.16 13:04:27)
@devilred
Ayni sey iste, ozellikle yaninda kadin olmayan erkege "sap" deniyor argoda. Tek basina sap, sadece penis yani.. "Uc sap geziyoruz" yani uc tane penis toplandik geziyoruz, uc tane penisiz, aramizda disi yok.

  • stavro  (26.04.16 13:16:12)
çünkü kadınlar çiçektir.

(ince gördüm)
  • sparkle kiddle  (26.04.16 13:18:45)
@bugunku antremanda goz dolduran futbolcu +1

  • edaddy  (26.04.16 16:18:45)