benzinli araba vs dizelli araba

arasındaki farklar neler? avantajlar ve dezavantajlar?

dizel arabalar genelde daha az yakıyor.

  • babilbaligi  (26.04.16 11:08:28)
yakıt olarak daha az yakıyor neredeyse yarı yarıya.(şehiriçi)
dizel arabalar biraz daha pahalı alıyorsun ama satarken de pahalıya sattığın için çok fark etmiyor.
dizel arabaların bakımları daha pahalı diyorlar ama ben hem dizel hem benzinli kullanan olarak arada aman aman bir fark görmedim.
  • hayatbirfilm_basroldesensin  (26.04.16 11:12:03)
dizel arabanın torku yüksek, yokuşlarda bayılma durumu benzinlilere göre daha az.
mazot, benzinden daha ucuz.
mazotlu araba benzinli arabaya göre daha az yakıyor.
benzinli araba alınıp lpg takılıyor. kimi motorlarda lpg kiti sorun yaratıyor.
kapalı otoparka giriş serbest. mesela apartmanın kapalı otoparkı gibi.
  • alibaba06  (26.04.16 11:15:15)
genelde dizeller turbolu oluyor, benzinlilerde bazıları turbolu.

  • babilbaligi  (26.04.16 11:16:39)
yılda 12bin kilometre üstüne çıkmıyorsan dizel almanın bir anlamı kalmıyor. parayı yok yere arabaya bağlamış oluyorsun.

12bin yaptığında dahi 3 yılda filan başabaş geliyor.

ha diğer yandan dizellerin torku yüksek ve yüksek torklu araç kullanmak daha keyifli. lakin, yeni benzinli araçlarda da turbo var. tork yüksek vs. örnek: yeni astra 1.4 turbo. tork yüksek, fiyat uygun.
  • fever  (26.04.16 11:53:27)
dizel motor cok sesli çalışıyor. rahatsız edıyo ınsanı.
Benzinli daha sessiz.
Benzinli daha keyifli bence
  • giggs  (26.04.16 12:17:18)
dizel arabalarda mercedes veya bmw sınıfı bir araç almayacaksan traktör sesi dinlersin.
benzinli arabada adam gibi sessiz sakin motor sesi duyarsın.

dizel arabaların performansı benzinlilere göre daha düşük.

dizel arabalar daha az yakar, mazot da daha ucuzdur.

ama yılda 15.000 den az yapacaksan dizel arabaya o kadar fark verilmez. o yüzden genelde taksiciler ve şirketler dizel tercih ederler.

örneğin
3 kasa bmw benzinli fiyatı 135.000 tl
3 kasa bmw dize fiyatı 180.000 tl

2 yıl sonra arabayı değiştireceksen veya az kilometre yapacaksan 45.000 tl fark verilmez.
  • kjswbdlkjfdlkj  (26.04.16 13:11:01)
Tamam ama reno fiat fordda 7-8 bin oynuyor. Bmw deki gbi olmuyor ki

  • nohut  (26.04.16 13:15:16)
dizel her türlü daha avantajlıdır, daha güzeldir, verimlidir ve ses olayı artık eskisi gibi değil.

  • kurnaz  (26.04.16 13:50:43)