[]

Menteşe yöresi adı nerden gelir? Osmanlı'da nasıldı bu isim?

Elinde "Yer Adları Kılavuzu" olan varsa bakabilir mi? Vyahut bu konuda bilgisi olan?
 
Menteşe Bey boyuyla beraber orada yerleştiğinden ve orada büyük bir beylik kurulduğundan o isimle anılıyor.1261 öncesinde Bizans hakimiyetindeyken farklı bir ismi olabilir onu bilemiyorum .

Buna benzer çok isimlendirme vardır. Örneğin Osmanlı'da ve Cumhuriyetin ilk yıllarında Balıkesir bölgesi Karesioğulları Beyliğinden dolayı Karesi diye anılıyordu. Yine bugünkü Karaman şehrinin de adı oraya yerleşen Karamanoğulları Beyliği dolayısıyla gelmektedir.

Edit : Konuyla ilgili temel bir kaynak olan Paul Wittek - Menteşe Beyliği kitabı okunabilir
  • bahcemaruf  (24.04.16 14:08:17 ~ 14:13:46) 
Prof.Dr.Tuncer Gülensoy'in Yer Adları Kılavuzunda yazdigi kadariyla yorenin adi mentes beyliginden gelmekte.


i.hizliresim.com
  • lifeframe  (24.04.16 14:10:35) 
Benim metinde Menteşâ ili olarak geçiyor.
yani sonunda bir elif var. O yüzden uzun okumam gerekiyor sanırım.

  • gijilti  (24.04.16 14:28:04) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.