teyzem dolandırıldı galiba

benim bi teyzem var daha önce de çalıntı motosiklet almıştı bilmeden neyin ne olduğunu üstüne bile almadan trink parayı verdi polis çevirmiş kuzeni gitti motor bi sürü iş almışlardı başlarına.
bu sefer de benim bu bahsi geçen kuzenimin bi arkadaşı varmış bi yere 5 bin tl yatırmış her ay 3.5 bin tl getirisi varmış. çocuğun şu ana kadar 70 bin tl parası birikmiş orda ama çekmemiş ya da belli bir süresi mi var o parayı çekmenin bilmiyorum çünkü bu olayı teyzem diğer teyzeme anlatmış bizim bildiğimizi bilmiyor soramadım o yüzden ayrıntısını. benim akıllı teyzem de gidip 5 bin tl kredi çekip bu olaya yatırmış. kuzene araba alıcaktı onun kredisini öderim hem de artık çalışmam vs diyor. ben duyunca net dolandırıldı dedim. 5 bin'e 3.5 bin tl ayda kim kime vermiş. legal zaten olmaz da illegal de böyle bir şey olmaz di mi? hem olsa nasıl inanacaksın? kim kime verir bu parayı. para 1 ayda kendini amorti ediyor nerdeyse.

yani soru, teyzem net dolandırıldı değil mi?

nepnet dolandırılmış gibi görünüyor.

  • basond  (21.04.16 22:43:11)
dolandırılmış evet.

bu sistemler çok farklı isimlerle piyasaya çıksalar da aslında hepsi aynı şeyi yapıyor.

bu anlattığınız şey (bkz: ponzi scheme), yani ponzi şeması oluyor. sisteme üye olan kişilerin başkalarını üye etmesi işin içine girince saadet zinciri / titan zinciri oluyor adı.

vikipedi sayfası, buyrun : tr.wikipedia.org

gördüğünüz gibi burada herhangi bir yatırım yok, hiçbir şey üretilmiyor, hiçbir şey üretilmediği için de sistem para kazanmıyor, havuzdaki para bitince üyelere para ödeyemeyecekleri için yeni üye katılımı durunca sistemi oluşturan kişiler kayıplara karışıyor.

bu sistemlerde ilginç olan şey şudur, asla yatırdığınız ana parayı çekemezsiniz. örneğin 50bin lira yatırdınız, size her ay 5000 lira ödeyebilirler ancak 50bin lirayı hiçbir zaman geri alamazsınız. buna ek olarak hiçbir zaman vaad edilen aylık getiriyi de çekemezsiniz, "ödemeler 4 ay sonra başlayacak" ya da "3 ay çekim yapmayan üyelere %10 değil %20 faiz ödeyeceğiz" gibi taktikler kullanarak paranızı çekmemenizi sağlarlar. muhtemelen (artık ne aşamada girdiğinize göre değişir) birkaç ay sonra adamlar kayıplara karışacaktır, sistem böyle işler.

yasal değil haliyle, çok büyük bir suç.
  • hayirsiz  (21.04.16 22:48:42 ~ 22:57:38)
bilmem ne mining mi ne diyorlar ona benziyor ve evet, dolandırılmış.

  • aksi kanitlanmadikca cocuktur  (21.04.16 22:50:39)
teyzen hep boyle dolandiriliyorsa, benimle tanistirsana, hem sana komisyon da veririm bak :(

isin sakasi bir yana, bereket versin 5 bin tl ile iyi yirtmis teyzeniz. bu para da bosa gitmis olmadi, akillandi. akillanmasi icin odeme yapmasi gereken para 5bin tl imis (bkz: akıl parası)
  • scars dont fade  (22.04.16 01:06:51)