Banka gişe görevlisinin paranın kaynağını sorması ?

Selamlar.

Yeni mi başladı bu uygulama ? Annem altın bozdurup (15bin TL civarı) hesabına yatırmaya gitmiş, gişedeki kız da kaynağını sormam gerekiyor demiş. Kuyumcudan belge vs gerekiyor demiş. Birçok defa kendim de bu tür işlemler yaptım ama ilk defa duyuyorum böyle bir şey ? Yeni bir yönetmelik vs mi çıktı bilgisi olan var mı ?

Garanti ve ING'de sormadılar şimdiye kadar. Bankanın kendi olayı olabilir ya da yeni çıkmış bir şeydir belki.

Ha çekerken soruyorlar, güvenlik nedeniyle hani telefonla arayıp savcıyız vs. diyenlere karşı önlem olarak.
  • rodriguez2  (21.04.16 13:52:21 ~ 13:52:35)
hsbc soruyor uzun süredir

  • gozu acik sevisen yahudi  (21.04.16 13:52:31)
nerden buldun yasası akp iktidarında kaldırıldı diye biliyorum. gişe görevlisi işgüzarlık yapmış olabilir.

  • pisekar v2  (21.04.16 13:53:09)
nerden buldun parasını soruşturuyorlar.
normaldir, iyi de yapıyorlar.

akp bir dönem geçici bir süreliğine kaldırdı. işleri bitince geri döndü olay :)
  • mrtkbl  (21.04.16 13:55:19)
2 farklı banka ve şubeden de aynı cevabı almış. Yeni yeni gçeiliyor demişler ama googlebiraz arama yaptım hehangi bir duyuru vs göremedim. MASAK'ın sitesinde bu tür bilgiler var ama bankalar tarafından aktif olarak uygulandığını yeni öğrendim ben de. Anacığımın elinde kaldı paralar :) peyderpey ATM den yatırıcaz herhalde tek çözüm.

  • kint  (21.04.16 13:59:31)
Bana da miras kaldi. Bankaya yatiricam parayi al8nca veraset belgsesiyle mi gitmek gerekiyor?

  • condom kurşunu  (21.04.16 14:08:51)
ptt den de kaynagin belirtilmesi isteniyor ilgili yasa gereği olması lazim. terör ve başka yasadisi olumşumların finanse edilmesinin önüne geçmek istemek asıl sebep.

  • 1adam  (21.04.16 14:08:52)
Birinci ağızdan cevaplıyayım: öyle bir uygulama yok! Sizi ilgilendirmez deyip, geçiniz. Yatırılan miktar da 15.000 hiçbir şey yani.

  • Kresto  (21.04.16 14:11:39 ~ 14:15:07)
evde birikmiş param vardı desin yatırsın. insanlar elindeki parayı bankayı yatıramayacak mı yani?

  • titiraprap  (21.04.16 14:14:08)
7000 7000 falan yatırmayı denesin, çünkü ticari işlerde de 7500'ün üstü bankadan geçmeli kaynağı belli olmalı gibi bişey biliyorum. Aynı durumsa aha altına ses etmeyebilirler.

olmadı kartla atm'den yatırırsınız aynen.
  • rodriguez2  (21.04.16 14:19:02 ~ 14:19:19)
yok öyle bişi. olsa şimdiye kadar bana sorarlardı. yapı kredide 1 kere bile denk gelmedim.
annen de sana ne desin, en kötü atm'den yatırsın

  • sta  (21.04.16 14:19:41)
@kresto

Banka ismi vermeyeyim ama iki farklı özel bankadadan da aynı cevabı almış. Parça parça yatıracağız ama hakikaten ilginç geldi.
  • kint  (21.04.16 14:22:15)
Kızmanıza anlam veremiyorum gerçekten arkadaşlar. Bırakın sorsunlar herkese. Tamam kabul 15k çok bir para değil ancak sorsunlar soruştursunlar. o bahsettiğiniz paralar yetimin hakkı olabilir, kara paralar olabilir. bankaya girdikten sonra geri dönüşü olmayan açıklanamaz paralar hale geliyor. Çatır çatır bizden çıkıyor işte.

Atm'den yatır diyen arkadaş için de şöyle diyeyim. Masak paranın nereden yattığını bilmek istiyor. Ciddi miktarları siz atm'den parça parça yatırsanız dahi mali şube gelip "sen milyar milyon sen bu parayı nereden yaptın" diye soracaktır.
  • mrtkbl  (21.04.16 14:26:28)
Bu durumdan şikayetçiyseniz banka değiştirebilirsiniz. Açık olan bir şey var ki böyle bir uygulama yok.

  • Kresto  (21.04.16 14:28:24)
@mrtkbl emin ol sormuyorlar

  • sta  (21.04.16 14:29:17)
enpara açıp kartla yatırın, sonra eft yapın bitsin. nasılsa kartla yatırırken sormuyorlar.

yok illa gişeden yatırmak istiyorsanız halkbank'a yatırın. malum olaylardan ötürü onlar sormaz.
  • babilbaligi  (21.04.16 16:05:46)
boyle bir uygulama yok, sadece baskasinin isine burnunu sokma.

orada sorunca mi yetim hakki oldugu anlasilacak? tabii hirsiz da zaten parayi yatirirken ben bunu caldim zaten diyecekti degil mi? yani oyle ayak ustu sormaya paranin kaynagi ogrenilebiliyor oyle mi?
  • baldur2  (21.04.16 16:08:58)
bu ülkeye kayıt dışı paranın cennetidir la. bankaların da garibana siki kalkıyor herhalde. ona neymiş amk. hangi yasaymış o?

www.hurriyet.com.tr
  • cedrus deodara  (21.04.16 16:18:43)
gişe memuruyum yok öyle bişey lann

  • zynppp  (21.04.16 16:50:05)
yüklü nakitle bankaya git, kimse bir sey sormaz merak etmeyin. hele hesap acmaya gidin, banka müdürü cay ikram edecek türlü türlü dil dökecektir.

  • Silesius  (21.04.16 17:30:24)
15 bin için sormaları işgüzarlık olmuş. yüklü paralara sorabilirler, bir şeyden şüphenirlerse de masak'a bildirmek zorundalar. (bu yükümlülüğü bilmeyen adamı gişeci yapmışlarsa vay anasını)

www.masak.gov.tr
  • 507  (21.04.16 20:19:26 ~ 20:20:12)