dolar faiz düşmesi falan

hacı faizi düşürünce dolar falan çıkması gerekmiyor mu mantıken? yemin ederim anlamıyom hiç bu işlerden bilaleanlatır gibi anlatsanıza

faiz düşünce paranın getirisi azalır. yabancı yatırımcı da parasını türkiyeden çeker. piyasada yabancı para miktarı azalır. e az olan şey değerli olur. dolayısı ile dolar 'çıkar'

iktisat 101

yanlış değilimdir umarım.

(bkz: #13088225)
  • elorelia  (20.04.16 15:34:22 ~ 15:35:10)
tamam neden düştü bugün o zaman dolar işte

  • zynppp  (20.04.16 15:43:13)
demek ki ülkeye çok dolar girmiş.

  • baba jo  (20.04.16 15:46:02)
bu ilk tepki, önemsizdir. panik satışı da diyebiliriz. 2.80'in altında bir kaç gün kapanış olmadıkça düştü diyemeyiz. 2 haftadır aynı bantta gidip geliyor. bir kaç gün içinde 2.86 olacaktır.

  • rastinon  (20.04.16 15:54:47)
piyasalar zaten faiz düşüşünü fiyatlamıştı

  • b roy  (20.04.16 15:59:49)
iktisat 101'e göre çıkması gerekiyordu doğru ama piyasalar iktisat 101'e göre işlemiyor:p

merkez bankası dolar düşüş yönlü seyrederken faizleri düşürüyorsa 'ben para birimime güveniyorum, para birimimin durumu stabilleşiyor, ayrıca özel sektör yatırımlarını teşvik ediyorum faizi düşürerek' mesajı veriyor gizliden.

bunu gören yatırımcı hmm. merkez bankası türk lirasına güveniyor + faizleri düşürerek yatırımı ve büyümeyi teşvik ediyor, bu durumlar altında türk lirasının değer kaybetme ihtimali az diye düşünüyor ve türk lirasına geçiş yapıyor.
  • victum  (20.04.16 16:12:37)
sadece Türkiye üzerinden düşünmeyin dünya genelinde de bir belirsizlik var, mesela şu haber, adamlar tam kadro suudi arabistan'a gidiyor aman satma diye:

www.haberturk.com
  • theconqueror  (20.04.16 16:15:39 ~ 16:17:44)
iyi de bunun tek etkeni yok ki :) piyasa sadece iki değişkenden mi oluşuyor sence? bütün bu saydıkların olurken katardan dolar akıyor, ona ne diyeceksin?

büyük resim diye boşa denmiyor işte.
  • eindaclub  (20.04.16 17:06:53)
piyasa olayı beklemez, önceden fiyatlar.

önceden 75 baz puan indirim fiyatlanıyorsa ve dolar kuru da buna göre belirlenmişse ne oluyor? beklenenden az olan faiz indirimi kura olumlu yansıyor ve tl değerleniyor. bu kadar basit. 2-3 güne 2.90 filan da olmaz ayrıca. 2-3 hafta desen anca... o da olumsuz bir şey olursa.
  • 507  (20.04.16 18:26:48)