kilitlenen flash disk (read-only)

elimdeki bir avuç flash diskten bir tanesi, mac üzerinde kullandıktan sonra (bilmiyorum nedeni o mu ama) içindeki tüm dosyaları -hatta komple diski- read only yapıp, ne formata, ne dosyalarda değişikliğe izin verir hale geldi. formatlayamıyorum, silemiyorum, hiçbir şey yapamıyorum. linux denedim, windows denedim, ios denedim, olduramadım.

fazla 0.5 çözümü olan var mı?

Flash Disk'i bir Mac cihazda formatlaman gerekiyor.

Mac bilgisayara tak, dosyaların yedeğini al sonra da: Utilities - Disk Utility - Erase (Burada format kısmında MAC DOS FAT formatını seçmen gerekiyor. Her cihazda kullanabilmen için bu formatle sileceksin)

Ek: Eğer içerisindeki belgeler çok mühim değilse direkt Verify deneyebilirsin. genelde belgeelr silinmiyor ama yine de risk.
  • vakumlu  (19.04.16 15:28:35 ~ 15:31:02)
valla onu da denedim, işe yaramadı. aranırken "ölmüş o ölmüş" diyen şöyle bir yanıt buldum, sanıyorum pes ettim:

"Some flash drives have a failure mode in which they are irreversibly write-locked by the internal controller when it detects a write error. If you can't erase the drive in Disk Utility, that's almost certainly what has happened. To be sure, test it with another computer, if possible."
  • harfitarif  (21.04.16 12:12:00)