anket oldum, doldum- Osmanlı padişahları

Sizce en karizmatigi, güçlüsü, erdemlisi, devletlusu hangisi? Neden?

Bence Fatih. Marjinal buluyorum adamı. Bilime, sanata verdiği değerle, keskin manevralariyla, uzlaşmaz tavrıyla zekasıyla...

En sevmedigim de yavuz herhalde.

Gecenin koru kpss tarih çalışıyorum, evet.

özllikle en karizmatiği fatih. adam çağ kapatıp açmış ve gemileri karadan yürütmüş daha nolsun. bundan fazla karizma ne olabilir ki? söylemek bile insana karizma katıyo adam bi de yapmış bunları :D

genel olarak ise en güçlüsü 2.abdülhamit bence. çünkü o bütün padişahların yaptığını yapabilirdi. ama onun yaptığını hiçbiri yapamazdı.
  • asslangibi  (19.04.16 02:05:31)
favorim ikinci(sarhoş) selim. adam içinden geldiği gibi yaşamış.

  • kuzey li  (19.04.16 02:38:27)
Fatih. Nedeni; yobaz olmaması, sanata ve bilime önem vermesi.

  • Apocalypse  (19.04.16 08:13:42)
Fatih elbette. Bilime sanada kıymet vermesinin öncesinde, zamanının ötesinde bir adam. Damak zevki bile başka.
II. Mahmud ve Abdulmecid'i de severim ayrıca.

  • battal gemalmaz  (19.04.16 08:27:24)
abdülmecid çünki istemeden de olsa azınlıklara ve gayrimüslimlere haklar sağladı

  • cekilmis gayfe  (19.04.16 09:25:58)
fatih
iv murat
yavuz

en sevmediğim, ilk çatlakların başladığı imparatorluğun zayıflamasını öngörememiş, overrated, kendinden öncekilerin devleti getirdiği ivmelenmenin üstüne oturarak hak etmediği muhteşem ünvanını almış: kanuni
  • antikadimag  (19.04.16 09:55:53 ~ 09:57:12)
2. mahmut çok marjinal bence.
adam öyle bi dönemde resimlerini resmi dairelere astırmış. arkasından gavur padişah bile demişler. o zamanda kolay olmasa gerek.

  • cabiday  (19.04.16 10:09:22)
Fatih'in bir dönemi kapatmasının nedeni öyle pek gurur duyulacak bir şey değil yalnız.
Bildiğim kadarıyla İstanbul'un fethinden sonra Istanbul'dan Avrupa'ya kaçan sanatçı,düşünür takımının AVrupa'da bir nevi küçük rönensans oluşturması yüzünden yeni bir çağ açılmış deniyor.İyi kovmuşuz yani

  • turkuaz  (19.04.16 10:45:58)
istanbul'un fethi rönesansı doğurmadı. sadece hızlandırdı.

  • antikadimag  (19.04.16 11:25:03)
IV. murat ve II. abdülhamit

  • yemrem  (19.04.16 11:35:38)
@sour, aynı fikirdeyim ama sonuca bakmak lazım.İstanbul'dan kaçanlar sayesinde küçük rönesansın başlaması bizim bir çağı açtığımız için gurur duymamızı gerektirir mi.

  • turkuaz  (19.04.16 14:13:16)