İnternet alışverişlerinde güvenlik?

Şimdi normalde guvenli olduguna inanmama ragmen kafami karistiran bir sey var. Ktedi kartiyla alisverislerde belli bilgileri doldurmamiz isteniyor. Sonra alisverisi tamamlamak icin telefonumuza sifre gonderiliyor. ANCAK bazı sitelerde durum boyle işlemiyor. Bazı sitelerde cep telefonumuza herhangi bir mesaj gelmeden alışverişimizi tamamlayabiliyoruz. Simdi bu siteler bilgilerimizi depoladi diyelim. Bu takdirde bizim adimiza her türlü harcamayi yapabilirler mi?? Çünkü bir iki kez boyle yerlerden alisveris yaptim ve aklimda soru isareti kaldi. Nedir bu isin asli?

bankayı ara sadece sms şifresi gelen yerden alışveriş olsun gerisine kapatın de. kimse bir şey yapamaz.

  • cekilmis gayfe  (15.04.16 23:59:56)
(bkz: chargeback)

  • ThomasJefferson  (16.04.16 00:04:44)
şifreli dediğiniz sistem 3d ile ödeme oluyor. bu 3d ile ödeme yapılan siteler de bilgilerinizi gayet depolayıp 3d'siz çekim yapabilir zaten.

örneğin migrosun sanal marketinde 3d ile ödeme yapıyorsunuz ama kapıya gelen adam abi istediğiniz salça yoktu onu düştük diyerek ödeme tutarı değiştirilmiş fiş getiriyor.

yani sizin hiçbir siteden alışveriş yapmamanız lazım.
  • baal  (16.04.16 07:20:20)
hayır yapamaz, eğer sen doğru şekilde alışveriş yaptıysan. senden şifre istendiyse ve sen onu verdiysen hemen bankanı arayıp kartını iptal etmen lazım.

  • vapurlarfalan  (16.04.16 07:37:15)
İnternet şubesi varsa sanal kart alın ve limiti işiniz bitince sıfırlayın. En güvenlisi bu.

Evet sizin adınıza bilgileri bilen kişi alışveriş yapabilir ancak daha sonra itiraz edip, ödemeyi kabul etmeyebilirsiniz...
  • kartallar yuksek ucar  (16.04.16 09:33:42)
Tek güvenceniz itiraz etmek mi yani? Peki banka sunu demez mi: kardesim niye verdin bu bilgileri? Karti korumak senin sorumlulugunda diyemez mi?

  • tamamen hayal urunudur  (16.04.16 20:21:38)