kanserin diğer ülkelerdeki durumu

selam,

gün geçmiyor ki çevremden biri daha bu şeye yakalanmasın. www.washingtonpost.com haberini gördükten sonra "yahu" dedim, "diğer ülkelerde de bu kadar sık mı acaba".

www.wcrf.org şöyle bir istatistiğe ulaştım. buna göre türkiye dünyada totalde ilk 50'de değilken, erkeklerde her 100.000'de 257.8'le 50.

danimarka'da her 100.000 kişiden 338.1'i bu hastalığa yakalanmış durumdaymış, ki bu çok fazla.

biz sanıyorduk ki çernobil sebebiyle bu kadar fazla hastamız var. (hastaların geneli karadenizliydi çevremdeki)

diğer ülkelerde yaşayanlar, çevrenizde kanser durumu nasıl? türkiye'deki tedavi şartlarıyla karşılaştırılınca orada tedavi nasıl işliyor bilen var mı?

teşekkürler şimdiden.

kanser her yerde var. türkiyedeki sıklığı normal gibi.

karadenizde bu kadar fazla olma nedeni büyük ihtimal çernobil, özellikle bulutların hareketine bak çernobil sonrası.

www.youtube.com

bunun yanında ordaki toprakta ve suda kalıyor partiküller. zaten tek tip tüketim biraz yaygın karadenizde, sonrasında balık, msıır, fındık, çaya da bulaşıyor, bunlarda bolca tüketiliyor o bölgede.
  • kurnaz  (14.04.16 17:30:07)
bunlar biraz istatistiksel olduğu için manipülasyona açık oluyor.

örneğin insanlar kalp hastalıklarından ölüyorsa o ülkenin sağlık sistemi boktandır. trafik kazasından ölüyorsa adalet sistemi boktandır. türkiyede, danimarkada tedavi edilen hastalıkların çoğu zamanında engellenemiyor, bu nedenle danimarkada ölünmeyen sebeplerden görülen ölüm daha fazla.

örneğin doğumda hala kanamadan ve preeklampsiden ölümler 1. olmasa da 2. sırada. avrupada ise dolaylı ve tesadüfi ölümler daha çok
  • la noix  (14.04.16 17:56:03)
Bi de muhtemelen avrupada daha fazla olma sebebinin ortalama yaşın daha yüksek olması ve tarama/teşhis oranının daha yüksek olmasıdır.

  • Haldamir  (14.04.16 19:15:42)