Muhsin Abi, Ne Yapsam Bu Limonlara?

6 ay önce çalıştığım yerden aldım bu limon ağaçlarını. Soğuğu sevmez, kapalı mekan ağacı dediler. 4 aydır baska bir sehirde oldugumdan, ilgilenenedim. Durumlarını sordugumda hep iyi demisti annemler ama ben uzulmeyeyim diyeoyle demisler. Yaklasık 1,5 metre uzunlugundalar. Ocak sonu subat bası gibi cicekler acmıs, ama hızla dokulmeye baslamıs. 3 haftadır dayaprak dokmeye baslamıslar. Yaprakları aşırı toz tutuyor. Hırpalanmıs, meyvesine dalınmıs gibi görünüyor.

Toprak mı degistireyim, saksıdan cıkarsam bahceye diksem bu sefer kış aylarına dayanabilirler mi? Suni bir destek dışında topragına, yapraklarına yapabileceğim bir sey var mı? Dogal gübre saksıda oldugu icin toprağını yakar diye düşünüyorum. Limon agacları hususunda bilgidi olan bir akıl verirse sevinirim.

Not: Fotograf eklemeyi beceremedim mobilde.

liimon çiçeklerinin meyveye dönüşmesi için tozlaşma olması lazım. rüzgarsız bir ortamda tozlaşma olmamıştır. bi dahakine çiçeklendiğinde tozlaşmaya yardımcı olmanız iyi olur. fön makinesinin soğuk kısmı ya da suluboya fırçası kullanmak gibi yöntemler kullanabilirsiniz.

limon nem seven bi ağaç. yapraklarına su püstkürtmek, hatta çok sıcak zamanlarda naylon benzeri şeyle sera gibi yapıp ağacın nemlenmesini sağlamanız lazım.

yanlış hatırlamıyorsam toprak asitliği de önemliydi. demiri seviyordu galiba.

besin takviyesi olarak humik asiti bi araştırın, piyaada bulabilirsiniz. ben çoğu bitkimde humik asit kullanıyorum.

meyvesine dalınmıştan ne kast ettiniz tam anlayamadım, uygun zamanda bi fotoğraf yükleyebilirsiniz daha iyi olur.
www.agaclar.net
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (14.04.16 10:09:50 ~ 10:10:17)