uzayla ilgili

Uzay, evren, yıldızlar, gezegenler vb konularda bildiginiz size ilginc gelen seyleri yazar mısınız? Tesekkurler

  • tescillimarka  (13.04.16 13:00:04)
bir pulsarın toplu iğne başı kadar kısmının dünyada 1 milyon ton gelmesi. aklım almıyor.

  • cekilmis gayfe  (13.04.16 13:04:10)
zaman kavramının aslında olmaması bunu(zamanı) para gibi insanların uydurmuş olması.

  • basond  (13.04.16 13:07:38)
Vogonlar aslında o kadar da kötü değiller! Tamam çok kötü şiir yazıyorlar ama yine de sevimli bi şapşiklikleri var :) Sanırım sebebi de ilk Vogon'un denizden karaya çıktığında evrimin Vogonlar için pes etmesi ve gelişimlerinin yarım kalması.

  • givemesomesubstance  (13.04.16 13:07:44)
Uzay ile ilgili bana ilginc gelmeyen bir sey yok ki.

Bir galaksideki yildizlarin sayısının akil almaz sayilarda olması, ve bunun gibi galaksilerin de evrende akil almaz sayida cok olması. Ustune bu yildizlarin herbirinin arasindaki mesafenin akil almaz buyuklukte olmasi. Tum bunlari hesava katarak evrenin ne kadar buyuk oldugunu dusunmeye calisinca, dusunemeyecek kadar buyuk oldugunu gormek...
Zamanin surekli gecip giden birvsey değil, her aniyla surekli var olan bir olgu olmasi...
Kutlecekimi...
Dunya'da yasami mumkin kilacak bu kadar cok seyin bir arada var olması konusuna hic girmeye kalkismiyorum bile...

Bir atomun cekirdegini dusundugunde eltrafinda dönen elektornlarin coook uzakta olmasi ve atom denen seyin neredeyse tamaminin bosluk, yokluk olmasi. Dolayisiyle gordugun, duydugum, dokunduğun her seyin %99.999999....'unun tamamen bosluk olmasi....

Elektromanyetik dalgalar...
Zaten birkac sey dusununce beyinden dumanlar cikmaya basliyor evrenin muazzamligi dusunmeye basladiginda.
Evren, dusunebilecegimiz, tahayyul edebilecegimiz, anlayabilecegimizin cok otesinde.
  • stavro  (13.04.16 13:46:43)
Voyager 1'in 1977'den beri saniyede 17 kilometre (yaklaşık 60000 km/h) hızla güneş sisteminin dışına doğru gitmesine rağmen daha birkaç sene önce güneş sistemini terk edebildi.

Şu an dünyaya uzaklığı 20 milyar kilometre.
  • chicha  (13.04.16 14:33:22)
sözlükte şu başlık var: eksisozluk.com

  • november rain  (13.04.16 15:05:27)
uzayın eğilip bükülebilen bişey olması bence yeterince ilginç. hatta hayal etmesi en ilginç şeylerden biri bana kalırsa. özellikle 4+ boyutta şahane.

  • babilbaligi  (13.04.16 15:11:02)