yağmurlu havada trafik cezası?

normalde trafik cezası kesen polisler, bir kağıt koyuyorlar ya cama, sileceğe falan iliştiriyorlar. bugün çok yağmurluydu hava, aklıma geldi. park halindeki araca polis ceza kesiyor mesela, e kağıtı cama iliştirirse saçma olur? bu durumda, ceza kesildiğinden sürücünün haberi olmuyor mu yani?

yine koyuyorlardır bence sileceğin altına.

  • aksasu  (08.11.09 22:45:56 ~ 22:46:05)
cama koymak cezayı tebliğ etme anlamına gelmez. sileceğe sıkıştırmayla tebligat olmaz. resmi belge imza karşılığı tebliğ edilir. illa yağmura gerek yok. başkası alır, uçar falan. alacağınızın garantisi yok ki. o sadece "aha ceza yazdım sana" anlamına gelir. cama konan ceza postayla ayrıca gelir. geliş tarihi bellidir. onu da imzayla alırsınız. cezanın yazıldığı tarihe göre değil, eve geliş tarihine göre gider, erken indirimli ödersiniz. yazıldığı tarihten 3 yıl sonra ödediniz diye zamlanmaz. yolda polisin çevirip kesip elinize verdiği cezayı da imza karşılığı alırsınız. almıyom derseniz yine aynı şey. postayla gelmesini beklersiniz. imzayı atıp aldığınız için (ki polisteki nüshada da imza var) tebliğ tarihi bellidir, postayla ayrıca gelmez imzalı olduğu için. ona göre gider, erken indirimli ödersiniz.

  • kibritsuyu  (08.11.09 22:49:36 ~ 09.11.09 07:07:05)
bugün izmir'e manyak yağmur yapdı mesela. bir kağıdın okunabilir olarak orada durması imkansız. hamur olur ama o?

  • lovemyself  (08.11.09 22:51:46)
kibritsuyu, eve gönderme durumunda da geç tebliğ olur diye düşünüyordum, fazlasıyla açıklamalı, tokat gibi cevap olmuş, teşekkürler.

ps: şu yaşımda ehliyetim yok ya, ondan oluyo bütün bunlar.
  • lovemyself  (08.11.09 22:53:40)
hocam valla geçen yağmurlu günde alsancak'ta 4lüleri yakıp 5dakikalığına kaçtım. deli yağmur yağıyordu. malesef direk sileceğe sıkıştırmış cezayı, kağıdı aldım elime narince. koydum koltugun üstüne. yagmurdan dolayı yazılar falan görünmüyordu. 2 saat sonra kağıt kurudu yazılar belirmeye başladı. 61 tl lik mis park cezamı görmüş oldum. koyuyor yani :(

genel not: 5 dakikalığına hastaneden birini alıcaktım, dibindeki otopark doluydu en yakın otopark hilton'un oralardaydı heralde, onun da dolu olup olmadıgını bilmiyorum. şu maksimum 5 dakikalık iş için arabayı bornova'ya bırakamam. önce sistemini kur, belediye otopark mafyası gibi otoparkçılık yapmasın, sonra yanlış parkettiysem kes cezamı :(. bu ne ya. bir tek ceza sistemi mükemmel işliyor
  • x factor  (09.11.09 04:03:25)
xfactor, tam olarak merak ettiğim durum buydu işte :)
başına gelen üzüldüm, geçmiş olsun.

  • lovemyself  (09.11.09 11:43:43)
92 ile radar yedim...eskişehir çevre yolunda...269 lira...hayır ben hız yapmadım dedim...dinlemediler...plaka 35 di...eminim ondan oldu...lanet olsun bunlara...

  • werwee  (09.11.09 19:03:59)