teorik fatura kesme sorusu

500 tl'lik bir malı alıp, 700 tl'ye satsam. faturayı aynen 700 olaraktan kessem, ödeyeceğim kdv 200 tl kazançtan ödeyeceğim bir tutar mı olur? yoksa?

500 t'lik mal aldın kdv'si 90 tl
700 tl'ye sattın kdv'si 126 tl

126-90 = 36 tl bu fatura için ödemen gereken kdv. tabii bu kdv'yi diğer alışların ve genel giderlerinin kdv'si ile tolere edemiyorsan ödersin.
  • kakao  (12.04.16 15:19:10)
benim bildiğim 700 lira üzerinden kdv, 200 kar ettiğinden gelir vergisi ödersin. yamuluyor da olabilirim.

  • cekilmis gayfe  (12.04.16 15:19:35)
muhasebecimiz abi "senin kdv stokundan düşüyor" deyip geçmişti, doğru anlamışım demek. aynı kapıya çıkıyor.

  • kargn  (12.04.16 15:24:48)
ay sonunda kdv beyanın hazırlanırken giderlerine ait tüm kdvler toplanıyor(indirilecek kdv) bi tarafa yazılıyor, satışlarından doğan tüm kdv de toplanıyor(hesaplanan kdv adı) hesaplanan kdv daha büyükse aradaki fark kadar kdv ödemen çıkıyor. yok indirilecek kdv büyükse aradaki fark tutarı gelecek aya devreden kdv yazılıyor ve o tutarı gelecek ay gider gibi kullanıp hesaplanan kdv den düşüyorsun. özetle böyle.

  • genc irisi  (12.04.16 15:26:16)
@kargn eğer daha önceki aylarda sürekli zarar göstermişsen devreden kdv tutarı birikmiştir. stoktan düşüyor dediği odur.

  • genc irisi  (12.04.16 15:29:03)
zaten verginin adı ne? katma değer vergisi.

kendin ne değer katıyorsan onun vergisini ödüyorsun kabaca.

500 lira kdv hariç aldın, %18 KDV'si 90 lira, toplam 590 liralık fatura aldın.
700 lira kdv hariç sattın, %18 KDV'si 126 lira, toplam 826 liralık fatura kestin.

başka da hiçbir işlem yok diyelim.

sen malı alırken satıcıya 90 lira KDV ödedin, malı satarken de alıcıdan 126 lira KDV aldın. aradaki farkı (126-90 = 36 lira) devlete ödüyorsun.

yani bu ödediğin 36 lira, ettiğin 200 lira karın KDV'si oluyor, (200 x %18 = 36 lira) onu devlete ödüyorsun.

tam tersi olsaydı, 200 lira zarar etmiş olsaydın, devletten 36 lira alacaklı olacaktın. bunu nakit alamazsın, ama ileride kar edip ödemen çıktığında, "bak benim 36 lira alacağım vardı, onu da düş" dersin.
  • kibritsuyu  (12.04.16 15:34:12 ~ 16:09:34)
sen zaten kdv ödemiyorsun onu muhasebe hesaplarına oturtunca bir bakıyorsun tüm kdv tüketicinin cebinden çıkmış yine, o yüzden bir şey alırken fiş kestirin sonra yine maaşlı çalışanlar sikiliyor:(

bonus : www.youtube.com
  • bapyemir  (12.04.16 16:43:02)