[]

tez yazanlara önemli bir soru

merhaba, tez yazarken anladığım kadarıyla baska bi kaynakta geçen cümleyi copy paste yaparak direk olarak alıntılayamıyoruz. bu durumda alıntılamak için cümleyi değiştirmek mi gerekiyor? bilenler yardımcı olursa çok sevinirim :/
 
Alıntı ve atıfta bulunmak farklı şeyler. Alıntı yapabilirsin. Ama tezin yüz cümle ise iki üç cümlesinden fazla alıntı olması hoş karşılanmaz. Atıfta bulunmak ise başkasının bilimsel bulgusunu kendi cümlen içinde ifade edip "bu bilgiyi şu kişi bulmuştur" diyerek yiğidi öldürüp hakkını yememek oluyor.


  • alperz  (09.04.16 22:20:49) 
@alperz mescal özellikle sosyal bilimler alanındaki tezlerde bi sayfada en az 4-5 tane kişi ismi geçiyo, ve cümleler genellikle çok spesifik olmayan şeyler, onlar alıntı değil de atıf mı bu durumda?


  • lampetia  (09.04.16 22:25:10) 
alıntılayabilirsin. ama citation olayını doğru düzgün halletmen gerekir. fakat çok fazla alıntı okunabilirliği bozar, tezin kalitesini düşürüz.


  • bellbane  (09.04.16 22:26:33 ~ 22:29:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.