kredi kartı kullanıyor musunuz? kullanmalı miyiz?

Bizim 17000 lira limitli bir tane kartımız var, kartin borcu sürekli 2000-3000 lira arasında gidip geliyor, bunlar da genelde taksit (uçak bileti vs) oluyor. Yani totalde ayda sürekli 300 400 lira taksit yatırıyoruz. Senede 2 kere sifirliyoruz, taksit yüzünden yine açılıyor. Ayda 300 400 lira bizi etkilemiyor ama o 2000 lira borç bile beni rahatsız ediyor. İlerde bir şey olur da odeyemezsek, 17000e kadar çıkarsa borç diye.

Siz kartlarınızi nasıl kullanıyorsunuz? Bu sekilde kullanmaktan korkmali miyiz? Her ay başında aynı stresi yaşıyorum ben. Yoksa komple iptal mi ettirsek?

komple iptal ettirmeyin ama limit düşürme talebinde bulunun.

  • for the record  (07.04.16 11:44:29)
limit düşürmek ister misiniz? bankaları arayıp talep ettiğinizde yapılıyor olmalı. gerektiğinde gene açarsınız limiti.

  • interview with the vampire  (07.04.16 11:45:02)
Ya zaten nasıl olduğunu da anlamadık; 3000 liraydı Limit, 1 sene içinde biz bir şey talep etmeden çıktı 17000e.

  • fraise  (07.04.16 11:46:14)
Ay sonunda ödemen gereken borcun tamamını ödeyebiliyorsan sıkıntı yok. Harcama yaparken kendine hakim ol, yeter.

  • arnold schwarzeneger  (07.04.16 11:46:56)
ben komple iptal ettirdim çünkü para harcamayı beceeremiyorum, kart borçlarını kapatmak için çektiğim kredileri ödüyorum, onun dışında bir enpara bir de maaş kartım var, olan paramı harcıyorum, kafam rahat.

  • whoosie  (07.04.16 11:47:02)
Böyle bir riskiniz varsa bence de limit düşümü en mantıklısı, telefon bankacılığından yapabiliyor olmalısınız, yapmayı reddederlerse iptal talep edin yapacaklardır çok yüksek ihtimal :D

  • atom karincanin torunu  (07.04.16 11:48:02)
" İlerde bir şey olur da odeyemezsek, 17000e kadar çıkarsa borç diye."

bu cümledeki kastınızı anlayamadım ama ödeyemeyince borç 17000 e kadar çıkar diye bir şey yok. kartınızın limiti ne kadar para borç alabileceğinizi gösterir. aldığınız borç 2000 liraysa ve bunu ödeyemezseniz, borcun faizinin ne kadar olduğuna ve ne kadar süre ödeyemediğinize bağlı olarak hesaplanır borcunuz. bu 17000 den az da olabilir fazla da.

limit tehlikeli bir şey değildir, özellikle sizin gibi borcunu takip eden insanlar için kredi kartı harika bir çözüm. yarın öbür gün borç lazım olursa kartınızla hiç faiz ödemeden işlem yapabiliyorsunuz.

eğer taksit olayına geriliyorsanız -şahsen ben de o baskıyı sevmeyenlerdenim- alışverişlerinizi tek çekim yapın. ilk ay borcunuzun tamamını ödeyin. kartı iptal ettirmek yanlış mantık.
  • zwei bruste  (07.04.16 11:50:04)
iptal et.
nakit almaya başlayınca mis gibi oluyor.
gereksiz ne varsa almıyorsun.
  • Alt4y  (07.04.16 11:54:10)
Zwei, hah tam da bu parayı odeyemeyip faiz yüzünden borç katlanırsa kısmından korkuyorum. Aslında birikim de yapıyoruz, 2000 lirayı şu an bile öderiz, bizim için de sorun olmaz ama dedigim gibi taksit yüzünden bir daha açılıyor. Ben de bir şey olur da birikimimiz biter, üstüne bir de borçlu oluruz diye korkuyorum.

Sevmiyorum kısacası borç işini.
  • fraise  (07.04.16 11:54:47)
yıllar sonra tekrar aldım almamdaki tek sebep de bazen banka kartı çalışmıyor pos bağlanmıyor vs falan ya da bazı internet siteleri debit kart kabul etmiyor ya da y.dışında lazım oluyor diye. normalde debit kartla alıyorum KK tamamen stepne yani.

  • bay b  (07.04.16 11:56:23 ~ 11:56:35)
Ben nakit paracıyım, ama bazen gerekli oluyor maalesef özellikle internetten alış veriş yaparken, bir tane kartım var onun da limiti çok yüksek değil. Ben borcun tamamını ödüyorum hiç asgari tutardan ödemedim şimdiye kadar. Bu ay çok yüksekti öderken içime oturdu ama ödedim. Ona göre de az harcarım gelecek ay. Birikimden ödemiyorum bir de maaşı alınca ilk iş kredi kartını ödüyorum, o zaman psikolojik olarak daha az harcıyorsun.

  • elikası  (07.04.16 11:58:50)
kredi kartı kullanıyorum. bilinçli bir şekilde kullanınca yararını görüyorsunuz. ancak türkiyedeki insanların yüzde 5'i bile adam gibi kullanamadığı için korkutucu bir imajı var.

  • cokponcik  (07.04.16 11:58:57)
limit düşürün +1

benim iki tane limiti 5000 tl olan kredi kartım var. onlar bana yetiyor. ikisine toplamda ayda yaklaşık 1000-1200 lira borç ödüyorum (ki onlar da eski borçlar, bazıları bitmeye yüz tuttu) ve bütçem fazla sarsılmıyor. kendinizi harcama konusunda frenleyemeyeceğinizden eminseniz (misal ben eminim, limit daha yüksek olsa kendimi durduramam) kesinlikle limiti azaltın.
  • köstebek kurabiye  (07.04.16 12:01:20)
arnold + 1.

ay sonunda kartın asgarisini değil, borcun tamamını ödüyorsan sorun yok.
  • inheritance  (07.04.16 12:02:46)
Olay anlaşılmadı sanırım, derdim 1700 lira harcarsak değil, kötü bir gün olur da borcumuzu odeyemeyecek duruma gelirsek ve faiz artarsa. Sanırım onda da benim düşündüğüm gibi olmuyormus.

  • fraise  (07.04.16 12:03:57)
Bekarım, hiç kart almadım. Alsam borca gireceğimi adım gibi biliyorum. Olmayan parayı harcamak lüks

  • hasmetizm 2046  (07.04.16 12:10:58)
@fraise, aynen o borcu ödeyememe durumunun limitle hiçbir bağlantısı yok. senin limitin 1000 lira olsa, 1000 lira borçlansan, ödeyemediğinde o borç yine artar.

ileriye dönük borçla ilgili endişeni anlıyorum, bence tek çekim alışveriş ederek çözüm bulmaya çalış. ben taksit ödemeyi hiç sevmedim.
  • zwei bruste  (07.04.16 12:27:28)
Bütçene göre yapıyorsan harcamalarını, kredi kartı kesinlikle kullanılmalı. Taksit, bonus, özel kampanyalar vs birçok avantajı oluyor.

Önemli olan cebinde kart var diye, ipin ucunu kaçırmaman. en kötü, mavcut ayda asgari ödesen bile bir sonraki ay borcun tamamını ödeyebilecek şekilde yapman harcamalarını.

Anladığım kadarıyla siz sürekli asgari ödeüyorsunuz, sonra toplu olarak kapatıyorsunuz. Benim asla tercih etmeyeceğim bir metod ama kontrol altında tutabileceğinize inanıyorsanız sıkıntı yok.
  • kint  (07.04.16 12:39:45)
@want2die, kullanılabilir limiti müşteri değiştiremez. 17000 limitli kartta 2000 lira işlem yapılırsa kullanılabilir limit 15000 olur. limitten kalan bakiye demek kullanılabilir limit. hangi bankayı bilmiyorum ama bankanın ayrı bir hizmeti olabilir, kullanılabilir limit değildir o.

sanal kartlarda falan yapılabiliyor o şekilde limit atama işlemi.
  • zwei bruste  (07.04.16 12:48:31)
4bin limitli bir kartımız var. aylık 1800-2500 arası geliyor, direkt tüm tutar ödeniyor. sadece yüklü alışverişleri taksit yaptırıyoruz (laptop mesela). onu bile kapatmayı düşünüyorum önümüzdeki ay. kredi kartı benim işime yarıyor hem puan birikiyor hem nakit taşıman gerekmiyor hem de 1 kuruş 5 kuruşlardan aslında zarardan kurtuluyorsun (1.99 fiyatı olunca nakitte 2 ödeniyor ya...onun gibi)

geçenlerde 4bin limiti 5bin yapmak istedim puşt banka ücretsiz izindeyim diye yapmadı. sizinki de iyi 17bine çıkmış ahahahah
  • la noix  (07.04.16 13:09:55)
Kit, tam tersi sadece taksit ödüyoruz. Bir taksit bitince başka taksit çıkıyor ama, çünkü ben sürekli yurtdışına gidip geliyorum Vs bilet taksidi zaten çoğu.

  • fraise  (07.04.16 13:15:57)
@want2die, o durumda 17000 müşteri limiti, senin ayarladığın 3000 de kart limiti oluyor. :)

  • zwei bruste  (07.04.16 13:16:51)