Amerika'ya aktarmalı gitmek mantıksız değil değil mi?

Arkadaşlar Amerika'ya uçak bileti alacağım, başınızın etini yedim özür dilerim ama, 17 saat, 19 saate denk gelen aktarmalı biletler var New York'a, sonrasında da ben 3 saat bir yolculuk yapacağım New York'a indikten sonra. Sizce bu yolculuk sonunda yaşlanır mıyım? Direkt bilet alacağım THY'den gözümü korkutup, 10 saatte gidiyor, hem de biriken millerimi daha sonra kullanırım.
O kadar saat uçacağım, en ucuz uçak biletini alsam berbat koltuklarda yolculuk yapmaktan çekiniyorum açıkçası, çünkü inince direkt katılmam gereken oryantasyon programım var.

Ne tavsiye edersiniz?
Teşekkür ederim şimdiden.

Gideceğim tarihte en ucuz bilet 1.300 küsür, Moskova'dan aktarmalı,
Sonra 1.500, 1.800 diye gidiyor. 1.300 lira olandan korkuyorum.
THY tek uçuş yaklaşık 1.800'e gelecek.

Öğrenciyim, babam memur, ama yolda da uyuyamıyorum.
Yeşil pasaportum var, transit vizeye ihtiyacım olmayan yerler olabilir belki?

yolda uyuyabiliyorsan çok sıkıntı olmuyor, 12 saatlik uçuşumun sanırım 11 saaatinde uyuduğum için (evet danayım :) ) ben burdan ankaraya gitmiş gibi olmuştum mesela. ama uyuyamıyorsan çok sıkıntı.

yine de amerikaya aktarmalı uçan şirketlerin uçakların koltukları nispeten rahat oluyor (klm ve alitalia denediklerim)
  • in vino veritas  (06.04.16 17:40:29 ~ 17:40:59)
Cok fiyat farki yoksa aktarmasiz tek uçuşla git.

  • fever  (06.04.16 17:41:14)
tek

  • jamswety  (06.04.16 17:42:48)
Çok fiyat farkı var, yaklaşık 400 tl fark var, ama skyscanner'da en ucuz bilet 1.300 küsür, sonrası hemen 1.500, 1.800 diye gidiyor, 1.300 tl olandan korkuyorum biraz.

  • damba  (06.04.16 17:44:14)
thy ile tek git delimisin
diğer türlü alanlarda in, ineceğin ülke avrupa ülkesiyse transit vize bokuyla uğraş
eğer farklı havayoluyla gideceksen bi de bavulla uğraş falan zor işler
bin tek seferde git işte güzel güzel
  • Corc  (06.04.16 17:45:37)
400 tl dediğin 100€ aşşa yukarı, indiğin alanlarda yemek içmeye harcarsın zaten, 400 lira için değmez bütün gününü piç etmene

  • Corc  (06.04.16 17:46:18)
Fiyat farki icin degmez.

Arada 200-300€ fark olsa ok ama.

Arica neyden niye korkuyosun anlamadim? Aeroflot cok basarili bi havayolu. Ozellikle uluslararasi ucuslari
  • kuehles blondes  (06.04.16 17:47:42)
Açıkçası araştırmadım gitmeyi düşündüğüm hava yolunu, koltuklar rahat olmaz, iğrenç bir uçuş demeyimi olur benim için diye tırsıyorum. Uluslararası uçuş bir kere yaptım pek fikrim yok ama Pegasus gibi bir şirkete denk gelirim diye endişelenmiştim. Söylediğiniz içimi rahatlattı teşekkürler.

  • damba  (06.04.16 17:50:29)
400 lira fark bisey degil. Tek ucusla git.

  • fever  (06.04.16 18:04:45)
400 lira büyük para bence öğrenci adam için, aktarmalı git.

buradakilere bakma, yiyeceğe içeceğe 400 lira harcayabilen tipler var 9-10 saatte. (ne yiyorlar merak ettim)
  • christopher nolan  (06.04.16 18:12:54)
400 lira hakikaten çok para benim için, bir bavulla gideceğim muhtemelen zaten, ve beklediğim yerde de çok bekleme yapmayacağım, yemeğe içmeye o kadar harcamam kaldığım yerde gibi geliyor. ama yine de tavsiyeleriniz benim için önemli, teşekkür ederim.

  • damba  (06.04.16 18:15:17)
aktarmayı aynı firma ile devam edecek şekilde yaparsan arada bavul al tekrar check in yap gibi dertler olmaz bu arada. bavulun aktarma yapacağın uçağa aktarılır, aksi durumu da belirtirler ama genelde 1 aktarmalı uçuyorsan olmaz öyle bir şey. bir de çoğu şengen ülkesi amerika vizesi olduğu zaman transit vize istemiyor (örn., italya, hollanda)

  • in vino veritas  (06.04.16 18:38:20)
1300'lük bilet daha konforsuz diye bir şey yok. Uçak aynı uçak.

  • 386 dx  (06.04.16 19:07:31 ~ 19:07:43)
Aeroflot ile tokyo'ya gidip geldim.

Toplamda 4 ucus oldu yani.
Her ucak cok konforluydu, uzun sureli ucusum da oldukca iyiydi.
Bence o konuda sikintin olmasin ama rusya transit vizeyi napar bilmiyorum. Daha pahaliya gelebilir. Vize parasina bak.
  • kuehles blondes  (06.04.16 19:59:04)
Aeroflot ile Moskova aktarmalı New York'tan geldim. Toplam 24 saate yakındı. Yeşil pasaportum vardı benim de, transitte herhangi bir sorun olmadı (gerçi dönüyordum zaten de, dışarı çıkılabilirdi de). Deli gibi uçak korkum var, yolda gözümü kırpmadım hiç; Moskova'da havaalanında yarım saate yakın uyudum.

Eğer 400 TL fark sizi Amerika'da zorlayacaksa, dar bir bütçe ile gidiyorsanız, aktarma yapılması mantıklı. Kısa süreli mi gidiyorsunuz, yoksa en az iki-üç hafta kalacak mısınız? Kısa süreliğine (1 haftalığına) falan gezmeye gidiyorsanız, ilk gün heba olur. Direkt uçuş alınması daha rahat olur ve orada rahat gezilir. Orada bir üniversiteye biraz da uzun bir süreliğine gidiyorsanız, babanız da memurmuş, o 130 dolar orada kurtarıcı bile olabilir; o durumda aktarma mantıklı.
  • aychovsky  (06.04.16 20:06:43 ~ 20:07:27)
transatlantik ucuslarını pegasusla karsılastırma. herkes delta'ya gömer mesela bana gayet rahat gelmişti. standartlar yuksek oldugu icin insanlar cok sey bekliyor. thy'nin de tek olayı zırt pırt gelip bişey alır mıydınız demek bi de koltuk eglence sistemleri, biz lükse alıskın diiliz bana fazla gelmişti:)new york'a indikten sonra 3 saat nereye gidiyorsun? ucakla mı yani? avrupa'nın cogu yerinden amerika'daki diger sehirlere gidebilirsin. aramanı öyle yap, illa abd'DE iniş yerin ny olmak zorunda diil.

  • galandar kostumu  (06.04.16 20:06:54 ~ 20:08:00)
New York'ta indikten sonra Binghamton'a geçeceğim üniversiteye, bir dönem kalmaya gidiyorum. Binghamton'a gitmek de sürekli toplu taşıma, metro vs aktarma isteyen bir şey, yaklaşık 3 saat gözüküyor belki daha da uzun. Eğer aktarmalı uçak yorarsa bir de Amerika'da yolculuk epey zorlayacak beni, bir de tek başıma olacağım, her neyse.

THY'nin tek seferlik uçak bileti, yaklaşık 11 saat, zannettiğimden daha pahalıya geliyor, öğrenciye %30 indirim sanıyorduk ama %20'ymiş. THY uçak bilet satış noktalarında promosyon biletler Amerika'ya daha ucuza gelebilir öğrenci indiriminden dediler, ama maksimum ne kadar ucuza gelebilir yani, yaklaşık 2bin ödemem gerekir kesin.

Gönül isterdi ki THY ile gideyim, ama arada çook fark var. Bir süre daha burs bakınacağım, olmazsa Rusya üzerinden giderim herhalde.
  • damba  (06.04.16 20:33:30)