[]

almanya'da calisma izni

Yazin almanyada staj yapacagim ancak staja baslamadan once mi calisma izni almam gerekiyor? Rathaus' dan mi alinabiliyor? Staja basladigim tarihten 1 is gunu once gitsem halledebilir miyim?
 
Turkiyeden mi basvuracaksin?

Benim bildigim sirketin bu isleri halletmesi lazim, sen yapamiyorsun zaten.
  • kuehles blondes  (06.04.16 10:52:39) 
calisma izni rathausdan alinmaz, ausländerbehörde (yabancilar dairesi) ilgileniyor o isle. 1 gün önce halletmen ise imkansiz, sirf randevuyu bile birkac hafta sonrasina verirler. Ayrica almanyaya calismak icin geleceksen vizende calisabilecegin belirtilmis olmali, turistik vize ile calisamazsin. O nedenle iki yol izleyebilirsin. 1. türkiyede alman konsolosluguna staj icin gelecegini bildireceksin, ve onlar senden isyerin tarafindan doldurulmus bir belge isteyecekler. bu belgede is tanimin felan var. sen bu belgeyi isyerinden alacaksin konsolosluga vize basvurusunda vereceksin. bu belgeyi konsolosluk ausländerbehörde ye gönderecek, onlarda duruma göre arbeitsamt a gönderecek. arbeitsamt calisabilir diye görüs dönecek ausänderbehörde ye onlarda konsolosluga sonra sana calisma/staj vizesi verilecek. ya da ikinci yöntem türkiyedeki konsolosluk üzerinden degil de direkt ausländerbehörde ye basvurman ama bu durmda vize türünü degistirmen, almanya adres islerini felan tam olmasi gerekecek. 1 günde almanyada bankadan kredi bile cekemezsin, benim sana önerim 2 ay önceden baslaman bu prosedürlere.

calisma izni almadan staja baslaman ise kacak calismak demektir, is yerinin bu riske girecegini zannetmiyorum.
  • emrahday  (06.04.16 10:57:44 ~ 11:03:12) 
konsolosluktan çalışma vizesi almanız gerekiyor. uzun süreli olsaydı geldiğinizde o vizeyi kalıcı bir vizeyle değiştirmek gerekirdi ama staj gibi bir şey zaten almanya'daki işlemler için alınacak randevu süresine bile yetmez.

yani tüm işlemler konsolosluk aracılığıyla ve staj yapacağınız şirketin almanya'daki resmi kurumlara göndermesi gereken belgelerle ilerlemeli.

yaz için şimdiden işlemlere başlamış olmanız lazım.
  • prodeq  (06.04.16 11:09:53) 
En az iki aylık süreç

Konsolosluktan eksiksizce tüm belgeleri verdikten sonra bekliyorsunuz. 2-3 ay sonra çıkıyor.

Rathaustan filan alınmıyor :))
  • kurnaz  (06.04.16 12:23:21) 
rathaus bildiğin belediye binası. türkiyeden başvurucaksın o kadar. giriş yaptıktan sonra auslaenderbehördeye ibrazda bulunman gerekebilir staj için nasıldır tam bilmiyorum. öte yandan yine girişten sonra ev adresini rathausa bildirmen ve ikamet kaydı yaptırman gerekir.


  • KidLazer  (06.04.16 13:08:28) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.