telefondaki hafıza kartı bozuldu

ne olduğunu anlayamadım. telefonum "çektiğim fotoğraflar karta kaydedilsin" şeklinde ayarlıdır. önce karta kayıt yapmamaya başladı ama o saate kadar çektiğim fotoğraflara girebiliyorum. yüklü müzikleri de çalıyor. yani okumada sıkıntı yok. daha doğrusu kısmen yok. dosya yöneticisinden girip bakınca dosyaların bir kısmı görünüyor, bir kısmı görünmüyor. bazılarının adı böyle bi tuhaf görünüyor.

dedim acaba telefondan cryptolocker virüsü falan mı yedik? şimdi bilgisayara takıp bakayım, fotoğrafları falan kopyalayayım diyorum ama cryptolocker varsa bilgisayarı da elimize vermesin. içindeki fotoğrafları alabilirsem iyi olur. çok çok zorunda değilim ama silmek de istemem.

ne yapayım? bilgisayara takayım mı, nasıl yapayım?

telefonu arkadaşının bilgisayarına vs taktıysan virüs bulaşmış olabilir. Yalnız bence virüs değil, kartın arızalanmak üzere. cryptolocker dosya adlarını değiştirmiyor, sadece dosya uzantılarını değiştiriyor.

"Gizli dosyaları göster" dedikten sonra kartındaki bütün verilere ulaşabilirsin. silinen olsa bile recuva, get data back vs herhangi bir recovery programı ile geri kurtarırsın.

Bilgisayara tak ama "auto run" kapalı olsun, "gizli dosyaları göster" aktif olsun, "bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" seçeneği deaktif olsun. Şerefsiz virüsler dosyaya klasör ikonu atıyor, gidip yanlışlıkla tıklayabiliyorsun. Bu saye exe,com, bat, scr vs gibi direkt çalıştırılabilir uzantıya sahip bir dosya varsa yanlışlıkla tıklamazsın.
  • kimlanbu  (06.04.16 10:10:15)
şimdi bir tablete taktım, resimler de müzikler de açılıyor. ama lost.dir diye bir klasör vardı, μost.dir olmuş. içinde bi tane oyun yüklü andro diye klasör vardı, o da μndro olmuş. zaten o oyun da açılmaz olduydu telefonda. sadece iki tane klasörün adı μ (mü simgesi) ile başlar olmuş.

ama resimler müzikler falan gözüküyor da, açılıyor da.
  • kibritsuyu  (06.04.16 10:56:20 ~ 10:56:51)
standart virüs işi, kök dizinin içinde ne var ne yoksa abuk bir klasöre atar, kök dizine autorun.inf yerleştirir, klasör isimleriyle aynı adda exe dosyaları üretir.

eğer çalıştırılabilir dosya varsa virustotal.com'a gönderip bir sonuçlara bak.
  • kimlanbu  (06.04.16 11:19:47)