[]

Beynin nesneleri gruplaması

Aklımda şöyle bir olgu kalmış:

"İnsan beyni nesneleri sayarken 4'er yahut 5'erli olarak gruplar, yani 9 adet adamı gördüğü anda 5 adam - 4 adam şeklinde ayırır."

Sorun şu ki, bu bilginin kaynağı yok. Nereden okudum hatırlamıyorum. Var mı konuyla ilgili link yahut belirli keyword'ler. araştırayım.

 
  • chicha  (04.04.16 17:10:27) 
telefon numarası ezberlerken yapılan gruplandırma, insanların önbellekte tutabildiği kavram sayısının 7 +- 2 olduğu teorisine dayanarak daha kolay hatırlayabilmek için yapılıyor.

en.wikipedia.org

ben istemsiz olarak gruplandırmadan bahsediyorum, insan zihninin veri işleme yöntemiyle alakalı biraz.
  • cern de cayci olmak vardi  (04.04.16 17:17:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.