E-Ticarete giriş soruları ?

Selamlar.

Ben bu e-ticaret işine giriyorum arkadaş. elimde ürün var, stok yaptım, fatura vs işleri tamam, kıyafet ve aksesuar satacağız her şey tamam. Lakin görüyorum ki bilgi eksikliğim de epey mevcut. Bir kaç hususta yardımınıza ihtiyacım var.

-Asıl problemim ödeme sistemiyle. Şimdi instagram ve facebookta satış hesabı açtığımda ödeme nasıl olur? Sadece havale ve kapıda ödemeyle mi? Yoksa kredi kartı için sanal pos alıp bir seçenek olarak koyabiliyor muyuz?

-Gittigidiyor vs gibi sitelerden sanal market açarsam sanal pos uygulamasını onlar otomatik getiriyorlar mı yoksa ayrıca benim almam mı gerekiyor?

-Henüz kendi internet sitemi açmadım. Sonuçta bu 700-1000 tl gibi bir fiyata halloluyor ilk etapta facebook, instagram ve gittigidiyorda açaym dedim. Doğru mu düşünmüşüm yoksa bunlarla beraber hemen kendi sitemi de yapmalı mıyım?

-Kendi sitemi yapmak istersem doğal olarak internet sitesi yapan bir firmayla anlaşmak gerek. Bu konuda f/p oranı iyi bir site biliyor musunuz? (ben kolaymağaza.com u buldum duyurudaki aramalarımda. bilen yaptıran var mı?)

ödeme sistemleri olarka payu ve iyizico olabilir.

Genelde ptt kapıda ödeme kullanıyor sizin gibi firmalar.
  • amarat  (04.04.16 16:09:41)
Opencart kur hem bedava hem türkçe ve bir çok yardımcı kaynak var bir sorunla karşılaşırsan.

Paypal ile ödeme alabilirsin kolayca site üzerinden. Google da bunla da ilgili bir sürü tartışma konuları bulabilirsin. 700-1000 liran cebinde kalır ilk etapta. İşlerin açılırsa ilerde diğer profesyonel sistemleri düşün derim.
  • inannas jofn  (04.04.16 16:16:50)
Paypalla ilgili ekşisözlükte çok sıkıntı okudum. Gerçi çoğu kur sistemiyle alakalı, benim yurt dışına şimdilik işim yok. Peki bu durup dururken hesaba bloke koymalar, para kesmeler falan sıkıntı yaşanır mı?

  • Wolfware  (04.04.16 16:23:47)
kendi siteni kur, sanal pos al. sonra da instagramdan falan kendi sitene link ver

  • babilbaligi  (04.04.16 16:37:24)
Telefon yerine hıyar yollamazsan paypal ile sorun yasamazsın. Yıllardır yogun bi şekilde kullanıyorum paypalı bir sıkıntı olmaz. Tl odeme alacagın için kur gibi bir durumda yok, sadece yuzde 4 civarı bir para kesiyor.

  • inannas jofn  (04.04.16 17:14:55)
sıcak yatağımdan kalkıp cevap yazıyorum he onda göre

-Asıl problemim ödeme sistemiyle. Şimdi instagram ve facebookta satış hesabı açtığımda ödeme nasıl olur? Sadece havale ve kapıda ödemeyle mi? Yoksa kredi kartı için sanal pos alıp bir seçenek olarak koyabiliyor muyuz?
---------------------- Ödemeyi banka havalesi ile alabilirsin yada fatura kesebilen bir şirket sahibi isen kargo ile anlaşıp kapıda ödeme ile gönderebilsin. Kapıda ödeme tutarları faturadaki mal bedeline istinaden yapılır, öyle üstüne 100 lira yazıp göndermece yok!-----------------

-Gittigidiyor vs gibi sitelerden sanal market açarsam sanal pos uygulamasını onlar otomatik getiriyorlar mı yoksa ayrıca benim almam mı gerekiyor?
----------------------------Gittigidiyor, sahibinden vs.'de müşteri şirkete ödeme yapar sana değil, haliyle ödeme kısmı onları ilgilendirir. Gittigidiyorda 100 liralık mal satarsın, gittidiyor içinden %10 komisyonunu keser, kalanı sana verir. Sen müşteriye 100 liralık fatura keser malı sevk edersin---------------------

-Henüz kendi internet sitemi açmadım. Sonuçta bu 700-1000 tl gibi bir fiyata halloluyor ilk etapta facebook, instagram ve gittigidiyorda açaym dedim. Doğru mu düşünmüşüm yoksa bunlarla beraber hemen kendi sitemi de yapmalı mıyım?
-------------------------soru saçma. ne iş yapacağın ile ilgili, instagramdaki sikim butiklerle - bir eticaret sitesi bir olamaz. site açarsın, bunun yanı sıra bu siteyi instagram, twitter, facebook gibi sosyal medya ile promote edersin. teknik ve etik olarak instadan fiyat vermez ürünü push edersin.-------------------------

-Kendi sitemi yapmak istersem doğal olarak internet sitesi yapan bir firmayla anlaşmak gerek. Bu konuda f/p oranı iyi bir site biliyor musunuz? (ben kolaymağaza.com u buldum duyurudaki aramalarımda. bilen yaptıran var mı?)
---------------------Üstteki bir arkadaşın dediği gibi, 50$'a güzel bir tema satın alıp Opencart kullanabilirsin. bir sürü destek veren insanlar var. ucuz yollu çözülür. buradaki sorun ödeme kanalıdır. Kredi kartı için PAYU, İyzico, HemenÖde gibi sistemlerle çalışabilirsin yada bir banka ile anlaşıp bankanın sanal posunu alabilirsin. AMa tabi o zaman sadece o bankaya taksit yapabilirsin, karlılığık iyi ise PAYU güzel bir çözüm ve sistem. Müşteriden parayı toplar, anlaşmana göre komisyonunu keser ve cuma günü sana verir. Üstelik 8 karta taksit yapar ve taksitleri sana yansıtmaz sana tüm parayı verir, müşteriyi bankaya borçlandırır.-----------------------

öpüyorum.
  • mrvengeance  (05.04.16 05:08:51)
İlk aşamada, piyasanın hacmini koklamak adına gittigidiyor, n11 gibi siteler üzerinden satış yapmanı tavsiye ederim. instagram'a falan da bu sitelerdeki mağazanın linkini verirsin. eğer bu siteler üzerinden satış yaparsan sahip olman gereken tek şey fatura kesebilmek. ödeme vs gibi işler tamamen o siteler tarafından yürütülüyor. eğer sonradan işi büyütmeye karar verirsen kendi siteni açarsın.

bu arada, bir şey sormak istiyorum. fatura olayını nasıl hallettiniz acaba? bir ara bende internet üzerinden bir şeyler satmak istediğimde "şahıs şirketi" kurmam gerektiği söylendi. çok teferruatlı ve masraflı olduğu için vazgeçmiştim. bir tanıdığın üzerinden mi keseceksiniz faturaları?
  • yokumbenburda  (05.04.16 05:35:12)
bu arada, bir şey sormak istiyorum. fatura olayını nasıl hallettiniz acaba? bir ara bende internet üzerinden bir şeyler satmak istediğimde "şahıs şirketi" kurmam gerektiği söylendi. çok teferruatlı ve masraflı olduğu için vazgeçmiştim. bir tanıdığın üzerinden mi keseceksiniz faturaları?

ha kuruyorum dese, 1 gün içerisinde hallolur masrafıda taş çatlasın 500 lira. basit işler
  • mrvengeance  (05.04.16 10:46:09)