4.5G'de neden kotalara dikkat edin deniyor?

Arkadaşlar 4,5g ye geçtik bildiğiniz üzere.

diyorlar ki kotalara dikkat.

şimdi anlamadığım bir video 10mb ise 3g ile girince de 10mb, 4.5g ile girince de 10mb. sadece yükleme süresi kısalacak diye biliyorum.

Bir sitenin yüklenmesi 3 saniye iken 1 saniyeye düşecek. fakat site içeriğini oluşturan dosyaların boyutları aynı.

bir kişi spotify dan sabah 10 şarkı dinliyor ve ortalama 35-40 dakika müzik dinlemiş oluyorsa 3g de iken harcadığı mb ile 4.5g de iken harcadığı mb aynı değil mi?

Örnekler böyle çoğaltılabilir.

Aynı mb ama artan hız artan heves de getirebilir :)

O yüzden dikkat edin diyorlar.
  • jesterdvine  (01.04.16 08:22:42)
Cogu video oynaticisi hiza gore kaliteyi belirliyor. 100mbit hizi gorunce dayayacaklar 1080p'yi :(

  • fakyoras  (01.04.16 08:24:37)
bununla beraber uzun videoların tamamını izlemesen bile açtığın an bir çoğunu yüklemiş olacaksın.

  • teritori  (01.04.16 08:42:37)
cevaplara göre olay videoda bitiyor.

video olayı haricindeki kullanımların kota aşımına bir etkisi olmayacak sonucunu çıkartıyorum.
  • eeb  (01.04.16 08:47:22)
@eeb,

3g ile youtube hızını hesaplayarak sana videoyu 480p açıyorsa;

4g ile hızını hesaplayarak 1080p hatta 4k açabilri.

bu da 480p'nin 4-5 katı kota yemek demektir.

örneğin.
  • tchuck  (01.04.16 08:52:45)
Evet video için sıkıntı.

10 dakikalık bir video açacaksın, 30 saniye izleyip beğenmeyip kapatacaksın mesela. 3g hızında olsa videonun onda biri anca yüklenmiş olacak ilk 30 saniyede. İzlemeyip kapattığın kısmın büyük çoğunluğu yüklenmemiş olacak.

4g olunca ilk 30 saniyeyi izlerken videonun tamamı yüklenecek. İzlemesen bile tamamı kotadan düşecek.

480p-1080p farkı da cabası.

Onun dışında senin ilk mesajda yazdıkların geçerli.
  • harzem  (01.04.16 09:47:34)
bir de yanlislikla xi indirme tusuna basarsan sen iptal edemeden cogu inmis olacak.

  • fayfim  (01.04.16 11:40:30)
söylenenlere ek olarak eğer açıksa cihazlarınızdaki otomatik güncelleme/sync gibi ayarları da kapatın ya da "sadece wifi" şeklinde değiştirin.

örneğin nispeten yavaş bir bağlantıda (2g/3g) cihaz uygulamaları otomatik olarak güncellerken şans eseri farkedip "lan açık kalmış" diyerek kapatmaya vaktiniz varken 4g'de pek vaktiniz kalmayabilir. siz farkedene kadar zort diye indirir yüzlerce megabyte güncellemeyi. şu sıralar bazı cihazlara android marshmallow/ios 9 küsür güncellemesi de geliyor, epeycede büyük dosya boyutları.
  • orient blue  (01.04.16 14:00:39)