Note 5 vs 6S

Benim için en önemli şey kamera özellikleri bu durumda samsung note 5 mi iphone 6s mi?
Samsungların bir yılın sonunda sık sık sorun çıkardıklarını donup kaldıklarını ve tutukluk yaptıklarını söylüyorlar kullananlar bu konuda bilgilendirebilir mi?

Nexus hariç 2 yıldan daha fazla güncelleme alan android yok, ios lar ortalama 4 yıl güncelleme veriyor, uzun sure kullanılacaksa 6s

  • import eksi  (01.04.16 02:41:17)
Samsunglar veya diğer telefonlar kendi kendilerine bozulan cihazlar değiller, kişinin kullanımıyla alakalı bir şey, temelde android bence şöyle kullanılmalı;

Uygulamalardan mümkün olduğunca geri tuşuyla çıkılmalı, home tuşu ihtiyaç olmadıkça kullanılmamalı, açık uygulamalar listesi açılıp uygulamalar temizlenmemeli, görev yöneticisi veya çer çöp temizlediğini iddia eden yazılımlar kullanılmamalı, fakat insanların geneli bunların tam tersini yapıyor, mesela;

Whatsapp'ı açıyor home tuşuna basıyor ana ekrana dönüyor, ardından açık uygulamalar listesini açıp 1 dk sonra tekrar açacağı uygulamayı zorla kapatıyor (aslınde kısmen sanırım) uygulama servislerini tekrar çalıştırmak zorunda kalıyor. Bu da kararsızlığa sebebiyet veriyor, bazıları görev yöneticisini açıp ram temizliği yapıyor, tüm uygulamalar zorla kapatılıyor sonra diyor ki mesajlar geç geliyor, uygulamalar takılıyor.

Normalde siz facebook veya whatsapp açarsınız geri tuşuyla çıkarsınız, bu noktada sistem ramde bu uygulamaları tekrar açılma durumu için hazır bekletir böylece tekrar dokunduğunuzda lak diye açılır uygulama. Home tuşuna basarsanız uygulamanın tasarımına göre arka planda işlem yapmaya devam edebilir sanırım, veya geri tuşuyla çıkmaya göre daha fazla ram kullanır, bu durumda ne olur? Normalde geri tuşuyla çıkılmış olsaydı ramde sadece uygulmanın yeniden açılışı için yer kaplanırdı, fakat bu durumda siz tekrar bu ana geri dönecekmişçesine yer kaplar eğer ram ihtiyacı doğup uygulama ramden silinirse sanırım, tekrar açtığınızda kaldığınız yere dönmek için işlem yapacağı için süre uzayacaktır, memnuniyetsizliğe yol açacaktır, mesela bu durum iosda internet tarayıcılarında yaşanır, yetersiz ram sebebiyle bir kaç uygulamada gezdiğinizde tarayıcıya dönünce sayfalar yeniden yüklenir.

Son bir örnek eskiden bir rehberin geç açılması muhabbeti vardı, bunun ben insanların zorla uygulama kapatması, ram temizliği yapmasından kaynaklandığını düşünüyorum, çünkü kısa bir süreliğine galaxy s2 kullandım ve abim senelerce kullandı ve hiç öyle bir şikayetim olmadı, rehber telefon açıldıktan sonra bir kere geç açılırdı sonrasında her şey mükemmel.

Yukarıda yazdıklarım sık sık sorun çıkarıyor diyenlerin genelinin neden sorun yaşadığının cevabıdır emin olun, sizin sorunuza cevabım ise;
2 telefon da güzel, ios'dan memnun birisiyseniz, android cihaza özellikle ihtiyacınız yoksa ve note 5'in note özelliğini kullanmayacaksanız ikisini de aynı seviyede kullanacaksınızdır, iphone yazılım güncellemeleri yönünden daha uzun ömürlü olacaktır, 2gb rami ile gelecekte alacağı yazılım güncellemelerinden kaynaklı ciddi bir yavaşlama hissedilmeyecektir bence, tercih edebilirsiniz.
  • atom karincanin torunu  (01.04.16 02:48:59 ~ 02:52:17)
androidden yuru baskan.
f/p efsane.
note 5 yerine note 4 tercih edebilirsin.
kasilma falan yok.
s5 kullanıyorum.
aksam acik uygulamalara bakıyorum ( çok yoğun kullaniyorum )
50 tane uygulama var açık. kapatmasam da uygulamaları sıkıntı yok.
  • kingcyrax  (01.04.16 06:21:51)
Benim note5 arkadaşımın 6s i var.
Sürekli benimkinden fotoğraf çekiyoruz. Ben de arada kalmıştım bi tane kamera kıyaslama yazısı gördüm. Son çıkan 7-8 tane telefonu çekilmiş fotoğraflarla karşılaştırıyordu. 6s ile note5 hemen hemen aynı bazen biri iyi bazen diğeri. Ama note5 daha geniş açılı çektiği için aldım mutluyum.

  • jazzabel  (01.04.16 06:31:28)
bu ikisinden note 5'i tercih ederdim.

  • cekilmis gayfe  (01.04.16 08:38:21)
digerini bilmiyorum fakat note 5 aldim ve ilk defa bu kadar net fotograf cekiyor bir telefonum.

  • la traviata  (01.04.16 09:47:28)