Tetanoz Aşısı..?

Akşam 8 gibi soğan doğrarken elimi kestim. Sıyrık gibi değil, bıçak bir miktar girdi.

Hemen oksijenli su ile temizledim, sonra batticon yaptım ve yara bandı taktım.

Eşim yarın git tetanoz aşısı yaptır diyor..Yaptırmak lazım mı?

Pas vs yok evimizin bıçağı. Yine de yaptırmalı mı?

Bence gerek yok, bıçak bulaşık makinesinde yıkanan temiz bıçak değil mi?

Soğan da yıkanmış değil mi?
  • neferkitty  (30.03.16 22:33:59 ~ 22:34:25)
@neferkitty
evet bulaşıkta yıkanan temiz bıçak..

soğanın kabuğunu soyuyordum kestiğimde. soğanı yıkamamıştım.
  • kelbukel  (30.03.16 22:36:22)
doktor değilim , bir şey olmaz büyük ihtimalle.

Ama yaralanma olmasa bile yaptırmayı öneriyorlar normalde. Arkadaşım tetanoz olmaya gittiğinde bana da önermişlerdi
  • zimbirik  (30.03.16 22:37:46)
saçmalamayın

  • difdiringi  (30.03.16 22:43:13)
tetanoz toprakla ilgili durummlarda bulaşabilir. aşısı 5-10 yıl arası bağısıklık sağlar. eğer aşınız yok ise olsanız iyi olur. en azından 10 yıl kafanız bu konuda rahat olur. sağlık önemli...
Not: doktor değilim benzer durumda inceleyip olmuştum.

  • isminivermekistemeyensuser  (30.03.16 22:57:12 ~ 22:57:45)
Hayvanlardan koruma karşıtı olarak kuduzla beraber tetanoz aşısı da yapılıyor, pislikten ıvırdan zıvırdan dolayı. Düz mantık düşünürsek bıçak, kirli değildi , paslı değildi soğan bile bi yerde antibiyotikken yıkanıp yıkanmaması kale alınacak bir şey değil sonuçta hepimiz elimizi kesiyoruz

  • Tersidüzükilec  (30.03.16 22:58:18)
şimdi şöyle bir durum yaşamıştık. arkadaşımın ayağına çivi battığı için acil e gittik ve doktor aşı yapmamıştı. Aşı yapılmadan önce batarsa geçmiş olsun ama tam tersi durumda koruyor demişti. Bu devirde tetanoz mu kaldı diye söylemişti. ama sen yine önlem olması açısından yaptır.

  • fernandoenes  (30.03.16 23:10:43 ~ 23:11:22)
açılın yeni tetanos aşısı oldum. gereklilik durumuna girmeyeceğim.

koruma amaçlı yaptırın direkt. ne kaybedersiniz? sağlık ocağı kapanmaya yakın gittiğim için ben aşıyı eczaneden kendim aldım 16 liraya. internetteki kaynaklar 24 saat içinde yapılması gerektiğini yazıyor. hemşireye 23. saatte yaptırıyorum ölür müyüm diye sorunca 1 saatten kurtarırız dedi askjdhaksdjh. 3 dozu da yaptırınca bana 3 yıl korur dediler. 2. doz 1 ay sonra.
  • stereoseyfi  (31.03.16 00:01:56)
Tetaniz asi takviminde olmasi gerek. Zaten yaptirilmasi lazim. Anlamsiz bulasma metotlari var pas ana kriter degil, düzenli olunmasi yenilenmesi gerek. Olmadiysan ol, asi takvimi mi karnesi mi ne cikarttirabiliyorsan al, ileride tekrarla.

  • Silesius  (31.03.16 00:09:02)