Bordo Pasaport ile Avrupa

Yazın birkaç arkadaş yurtdışına çıkmak istiyoruz. Hedefimiz Schengen vizesiyle 5-6 ülke görmek. Bu konuda cahil olduğum için sorularım şunlar.

1-Bordo pasaport ile ilgili havaalanlarında sürekli bekleme ile ilgili sorunlar duyuyorum. Var mı böyle bir şey? Varsa her gireceğim ülkede mi bu olay olacak?
2-Macaristan Schengen vizesi almayı düşünüyoruz. Sadece gezicez diyerek 1-2 aylık vize alabilir miyiz? Bir yerde Macaristan vizesi için tüm konaklama ücretini gitmeden ödeyeceksin tarzı şeyler okudum doğru mudur?
3-Üniversite öğrencisi olmamızın bize bir yararı olur mu?

Teşekkürler.

1-Bordo pasaport ile ilgili havaalanlarında sürekli bekleme ile ilgili sorunlar duyuyorum. Var mı böyle bir şey? Varsa her gireceğim ülkede mi bu olay olacak?
-yok oyle bir sey, pasaport sirasini giriyorsunuz ( non-eu oldugu icin normal bir sira oluyor, eger o an cok ucak indiyse biraz fazla olabilir ama fazla karsilasmadim o drumla)
2-Macaristan Schengen vizesi almayı düşünüyoruz. Sadece gezicez diyerek 1-2 aylık vize alabilir miyiz? Bir yerde Macaristan vizesi için tüm konaklama ücretini gitmeden ödeyeceksin tarzı şeyler okudum doğru mudur?
-planinizi - biletlerinizi - hostel randevularinizi gosterirseniz verme ihtimalleri var. genelde ilk alista pek uzun vermiyorlar.
3-Üniversite öğrencisi olmamızın bize bir yararı olur mu?
-aileniz referans olur
  • fakyoras  (30.03.16 20:30:12)
1. hayır sadece avrupalı olmayanlar başka bir sıraya giriyor ve pasaportları kontrol ediliyor. özel bir bekleme mevcut değil.

2. bankada ne kadar para gösterdiğinize bağlı. günlük belli bir sınır var, örneğin 60 eurodan aza denk geliyorsa paranız bir günlük size 1 aylık vize vermeyeceklerdir muhtemelen.

3. size yararı olur döneceğinizin garantisi gibi sonuçta. fakat bu sefer sponsor göstermeniz gerekir. bu da ancak aile olabiliyor. varsa ev tapusu maaş bordrosu ve bankadaki paralarına bakmak istiyorlar. ben hem gezeceğim parayı kendi hesabımda göstermiştim hem de ayrıca babamın hesap cüzdanını götürmüştüm. benim hesabımda yeteri kadar para olduğu halde babamınkini az buldukları için red alabileceğini söylemişlerdi hatta.
  • mula  (30.03.16 20:56:58)
1. soruya +olarak: yeşil pasaportlu da olsanız aynı sıraya giriyorsunuz.

  • mula  (30.03.16 20:58:02)