4x4 araçlardaki ikinci vites ne işe yarıyor?

öyle duruyo orda ne için bu?

4x4 için işte.

  • accorbite  (30.03.16 17:38:12)
"4x4 için işte." derken diferansiyel kilidini kastetmiştir zaten arkadaş büyük ihtimalle. diferansiyeli kilitledin mi 4 lastik aynı anda hareket eder. o yüzden patinajı engellemiş olursunuz. diferansiyeli kilitlemezseniz 4 lastik birbirinden bağımsız oluyor. yani örneğin sadece sol ön lastik çamura girerse sadece o patinaj çekip, diğerleri sabit durabiliyor. bunu gördüğümde şok olmuştum. işte o vites diferansiyeli kilitlemek için.

  • himmet dayi  (30.03.16 18:48:43)
Difransiyel kilidi, arazi vitesi veya 4x4, 2x4 şeysi olabilir. Aracına göre değişir.

Bazı şehir için kullanım için üretilen SUV'lar normalde 2x4 tabir edinlen önden çekişli modda iken arazide 4x4'e geçiliyor.

Defender, Niva gibi harbi off-road araçlar sürekli 4x4 oluyor. Bunlarda da arazi vitesi (düşük devir yüksek tork) ve difransiyel kilidi oluyor. Niva da üç vites kolu var mesela.
  • zombi  (31.03.16 10:23:00)