yer fıstığı yağı neden yok?

çıkarsalar da ucuz sağlıklı yağ yesek kime zararı dokunur?

Yer fıstığı yağı sağlıklı bir yağ değil.

  • angelus  (30.03.16 17:00:16)
Kaynağından yemek daha sağlıklı değil mi? Sadece yağ olarak istiyorsan zeytinyağı iç işte mis gibin. Çiğ içmek için demiyorsan iş başka tabi. Yanma noktası düşük olabilir belki ondan olmuyordur. Tadı kötüdür belki de sadece.

  • hasmetizm 2046  (30.03.16 17:00:57)
@angelus şuan mı uydurdun yoksa kaynak verecek misin?
@hasmetizm zeytini de kaynağından ye o zaman? oturup yağ mı içiyorsunuz siz? yemeğe koymak için diyorum.

  • diffarensiyel  (30.03.16 17:08:30)
litresi 16 lira.
5 litre teneke kutu 50 lira.
oilo.com.tr afiyet olsun :)
  • sutlu nescafe  (30.03.16 17:16:03)
Basit bir vikipedi araştırması ile aşağıdaki kaynağa ulaştım. Özetle güzel yağ ama
1. alerji olayı sakat aman diyeyim. Kızartıldığı zaman da alerjik etki gösterip milleti öldürebilir.
2. bizim bölgede pek popüler değil Çin ve uzak doğu mutfaklarında popülermiş. Amerikada da bir zamanlar balina yağına en iyi alternatif olarak kullanılmış. İç savaş zamanında..

en.wikipedia.org
  • ozdek  (30.03.16 17:17:55)
ucuz olur sanıyordum pahalıymış. 5 litre fındık yağı 40 liraya gördüm geçen bim'de. fındık kilosu 40 lira, fıstık 8 lira. nasıl böyle fiyatlar olur anlamadım.

  • diffarensiyel  (30.03.16 17:21:57)
yağ oranı ile alakalı bir durum. Fındıktan çıkarabildiğin yağ oranı atıyorum ağırlıkça %30, fıstıkta %10'sa fiyatların böyle olması normaldir .

  • accorbite  (30.03.16 17:41:15)
Fındık yağının ucuz olanı ayçiçek yağı ile karışım olanı.saf fındık yağı 5 litresi 140 tl civarında, kızartmalık yağlarda şöyle bir durum söz konusu oluyor örnek olarak ayçiçek yağı ile 4 defa kızartma yapabiliyorsak,fıstık yağı veya fındık yağı ile 2 defa kızartma yapabiliyoruz.

  • sidariss  (30.03.16 21:53:04 ~ 22:15:03)