BPM ve tansiyon

benim bildigim tansiyon olculunce iki birim soyleniyordu, atiyorum 14'e 20. simdi yeni cikan urunlerde 70 BPM gibi birsey gozukuyor. bunun degerinin normal olup olmadigini, tansiyon degerini nasil bilecegimizi birisi aciklarsa mutesekkir olurum efendim.

esen kalin

nabız diyo
beats per minute

  • la noix  (29.03.16 22:02:19)
evet ancak bu nabiz degerinden tansiyonu anlamanin bir yolu var mi?

  • don mike  (29.03.16 22:16:05)
nabız (rakamsal olarak) tansiyona dair doğrudan bilgi vermez. bağlantısını anlatmanın da çok bir anlamı sanırım burda olmaz.

tansiyon milimetre / civa olarak ölçülür. Basınç birimine sahiptir.

nabız ise dakikadaki atım sayısıdır.

tansiyonun ve/veya nabzın doğru olup olmadığını anlamanın pratik yolu yok. tıp okumak gerekli... istersen ders notlarını netten bulabilirsin.
ağlayan yenidoğanda 180 nabızı doğal kabul ederken erişkinde 60 - 100 nabızı doğal kabul ediyoruz. Efor sonrası, heyecanlanma sonrası vb. 120'ye kadar çıkabiliyor nabız.

tansiyon işi ise daha uzun bir hikaye... aile hekiminize başvurabilirsiniz.
  • siradisi00  (29.03.16 22:22:28)