Franchisingte kar nasıl alınıyor

diyelim ki aylık 30000 tl lik ürün sattım bunun ne kadarı benim olur tahminen. tatlı sektörü olsun mesela örneğimiz

O tamamen şubeliğini aldığınız kurumla aranızdaki anlaşmaya bağlı. Farklı farklı uygulamalar mevcut.

  • grgn  (29.03.16 12:37:41)
mesela yüzde elli mi on mu tahmini ne oluyor?

  • comeon  (29.03.16 12:45:59)
Tahmini diye bir şey yok işte. Kardan hiç yüzde almayan firma da var, %10 alan da var, 30 alan da var. Bunu bayisi olmak istediğiniz firmaya soracaksınız.

  • grgn  (29.03.16 12:48:08)
Tahmini birşey yok kimi kurum yüzde 3 alır aylık cirodan kimi yüzde 10 alır kimi aylık isim bedeli alır bu anlaşma yaptığın kuruma göre değişir

  • gozu acik sevisen yahudi  (29.03.16 12:48:25)
aylık 30.000 liralık ürünü franchise sistemi ile sattıysan zaten şöyle oluyor;

2500 lira kira ödüyorsun,
7500 lira 3 personele ödüyorsun (sgk, yol, yemek, vs dahil)
15.000 lira hammaddeye ödüyorsun
2000 lira kdv ödüyorsun
elektrik, su, internet, muhasebe, doğalgaz, falan filan çıktıktan sonra 2-3 bin lira bişey kalır, onu da paylaşırsınız artık.

o ciroyla o iş olmaz. hiçbir franchise günlük 1000 lira satış için şube açmaz.
  • babilbaligi  (29.03.16 13:17:12)
iddaa bayilerini franchise kapsamında değerlendirirsen onlar aylık yaptıkları cironun %7 sini alıyorlar. eğer verdiğin kira falan fazlaysa eline bir şey kalmıyor.

  • amuzende  (29.03.16 13:27:13)
yer kiraysa %10-15 yer seninse %20-25 diyerek giriş yapıyorum.

nasıl bu hesabı yaptın diye sorma. ben de bilmiyorum içimden bunları yazmak geldi.

ayrıca üstteki arkadaşlar yüzde yüz haklı. her firmanın toplam ciro üzerinden sana bıraktığı kâr oranı farklıdır. hatta firmadan firmaya olayını bırak aynı firma bile aydan aya farklı kâr bırakabilir aynı ciroya. kampanyalar gelir gider çünkü.
  • victum  (29.03.16 14:04:38)