kan üre azotu, şeker, hdl, ldl, vsr

aziz hipokrat kardeşlerim!

kan üre azotum(BUN) 21/12/2015 tarihinde 11 mg/dL iken, 17/02/2016 tarihinde 8 mg/dL'e düşmüş. (sınır değerleri: 8.9 - 20.6)

ilk tahlili diyete başlamak için yaptırdım, diğeri de ikinci kontrol.

bir de bu kan testlerinde neden her testte kolesterol ölçmüyorlar?
ha bir de kan şekeri/gizli şeker/şeker bunların tıpçada isimleri nelerdir? tahlilde nereye bakayım?

doktor değilim ama üredeki değişim çok anlamlı değil, yoğun et, protein alınan bir dönemden sonra test edilmiş olabilir, ya da ikinci de diyette olduğunuz için vücut proteini üre olarak atmak yerine vücutta tutmayı seçmiş olabilir.
kolesterol ve diğer kan lipidleri ayrı bir test panelidir, aynı kandan çalışılır ama işaretlenmediği sürece sadece rutin biyokimyada karaciğer böbrek fonksiyonları ve kandaki elektrolit seviyesine bakılır.ilk testte normalse ikincide tekrar kontrole gerek görmemiş olabilirler.
kan şekeri: AKŞ, Glukoz
Gizli şeker diye bir test yok ama vücudun son 3 aylık kan şekeri değeri hakkında fikir veren HbA1C belki bakılmış olabilir.
  • curukturpkokusu  (29.03.16 01:56:10)